Sposoby montażu grzejnika drabinkowego

Niemal każdy z nas marzy o funkcjonalnej, praktycznej i jednocześnie nowoczesnej łazience, która zapewni nie tylko intymność i wygodę, ale również pełen komfort. Niezwykle ważna staje się kwestia ogrzewania, gdyż większość zabiegów pielęgnacyjnych wykonujemy w negliżu. Coraz więcej osób pozbywają się z łazienki starych, brzydkich, ciężkich kaloryferów, zastępując je zgrabnymi grzejnikami drabinkowymi o fantazyjnych kształtach, wzorach a nawet kolorach na zamówienie. Kiedy w końcu zdecydowaliśmy się na określony grzejnik drabinkowy i przytaszczymy go domu, pojawia się bardzo ważna kwestia podłączenia. Grzejniki drabinkowe mogą być montowane bowiem na trzy podstawowe sposoby: od góry, od dołu oraz z boku.

Podłączenie w nowym domu

Grzejnik w łazience
Grzejnik na ścianie

Specjaliści zalecają by w nowo wybudowanym domu wybrać montaż grzejnika drabinkowego od dołu. Rury: zasilająca (doprowadza gorącą wodę do grzejnika) oraz powrotna (odprowadza schłodzoną wodę do instalacji) zostają podłączone do tzw. kroćców, jakie znajdują się w grzejniku.

Do podłączenia stosuje się wówczas specjalne zestawy wyposażone w zawory odcinające: proste lub kątowe. Zestawy proste są wykorzystywane w przypadku rur wychodzących wprost z rur, zaś zestawy kątowe dla rur wychodzących ze ściany pod grzejnikiem. W przypadku podłączenia od dołu nie ma znaczenia, z której strony będzie znajdowało się zasilanie, stąd też może ono znajdować się z lewej lub prawej strony.

Kiedy planujemy generalny remont łazienki

Jeżeli natomiast decydujemy się na generalny remont łazienki, w czasie którego chcemy wymienić stary, brzydki i wyeksploatowany grzejnik na nowoczesny i praktyczny, doskonale sprawdzi się podłączenie boczne. W takim przypadku rurę zasilającą oraz powrotną podłączamy z boku kaloryfera z prawej bądź lewej strony. Podłączenie tego typu zawsze jest wykorzystywane w stosunku do grzejników aluminiowych i żeliwnych, rzadziej stalowych płytowych i członowych. Rozstaw między rurą zasilającą a powrotną powinien wynosić co najmniej pięćdziesiąt centymetrów. Znacznie mniej popularne i  rzadziej stosowane jest podłączenie od góry.

Grzejnik w łazience
Grzejnik drabinkowy

W wielu przypadkach o sposobie podłączenia danego grzejnika drabinkowego decyduje producent, który z góry narzuca nam sposób instalacji. Ma to swoje plusy, gdyż nie musimy podejmować decyzji, co zwykle zajmuje nam wiele cennego czasu. Targani wątpliwościami po prostu gubimy się. Co więcej często do produktu dołączona jest instrukcja obsługi, która krok po kroku prowadzi nas za rękę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.