Dwie łazienki – praktycznie, a nie luksusowo

Łazienka to pomieszczenie bardzo ważne w każdym domu, pełni funkcje czysto praktyczne, ale jest też miejscem zabiegów upiększających, relaksujących kąpieli. Co za tym idzie aranżacja i wyposażenie tej przestrzeni bywa nie lada wyzwaniem, a co dopiero, kiedy w grę wchodzą dwie łazienki…

Dlaczego warto mieć dwie łazienki
Dwie łazienki kojarzą się wielu osobom z luksusem, z koniecznością posiadania nie tylko imponującego metrażu, ale również sporych funduszy. Być może ktoś uzna nawet, że to kaprys, po co komuś dwie łazienki? Perspektywa zmienia się, kiedy rano czekamy na swoją kolejkę pod natrysk albo jesteśmy co chwila poganiani podczas miłej, aromatycznej, wieczornej kąpieli. A zatem może się okazać, że dwa pomieszczenia łazienkowe to praktyczne podejście, komfort i oszczędność czasu.

kabina

Jedno wnętrze proste,minimalistyczne, nowoczesne…

Aranżacja i wyposażenie
Decydując się na dwie łazienki warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wyposażenie i aranżację. Wbrew pozorom nie muszą być to wcale bliźniacze pomieszczenia, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i stylistyki. I tak na przykład jeśli w jednej łazience decydujemy się na montaż wygodnej kabiny prysznicowej, w przypadku drugiej warto pomyśleć o wannie. Dzięki temu możemy jedną z łazienek potraktować jako strefę relaksu, wypoczynku. Idąc dalej tym tokiem myślenia, w pomieszczeniu gdzie mamy kabinę warto wstawić użyteczne elementy, np. pralkę. Do wanny pasować będą szafki i półki na kosmetyki, akcesoria czy aromatyczne świece.
Z aranżacją i wystrojem jest podobnie, nie musimy wybierać takich samych płytek, terakoty czy kolorów do obydwu pomieszczeń. Jedna z łazienek może być nowoczesna, minimalistyczna, druga zachęci do relaksu klasycznym wystrojem czy stylistyką vintage.

łazienka vintage

… drugie wręcz zaprasza do relaksującej kąpieli

Praktyczne wskazówki
Jeśli chodzi o aspekty bardziej praktyczne warto wziąć pod uwagę rozkład łazienek w domu czy dwupoziomowym mieszkaniu. W takim przypadku najlepiej, aby łazienki znajdowały się w jednym pionie, pod sobą co pozwoli zminimalizować ilość pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych.
Jeśli oprócz łazienek planujemy oddzielne toalety pamiętajmy o tym, że minimalna powierzchnia wynosi ok. 1,60 m², natomiast minimum dla pomieszczenia z kabiną i toaletą to ok. 3,7 m².

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *