Montaż stelaża sanitarnego do zabudowy suchej

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczamy dziś kilka praktycznych porad dotyczących montażu stelaża do zabudowy suchej. Jest to rozwiązanie praktyczne i domowy majsterkowicz – złota rączka spokojnie może zmierzyć się z takim zadaniem. Suche stelaże najczęściej wykorzystuje się podczas instalacji miski WC

Wybór stelaża i ceramiki
Wybierając ceramikę sanitarną na stelaż należy od razu uwzględnić rodzaj odpływu. Miski WC kompaktowe mogą mieć odpływ poziomy albo pionowy, czyli w ścianie albo w podłodze. Te, które montuje się przy pomocy stelaża, z reguły są wyposażone w poziomy (ścienny) odpływ. Standardowa konstrukcja pod miskę ustępową ma na ogół 50 cm szerokości i jest głęboka na kilkanaście centymetrów, sama miska potrzebuje przestrzeni o wymiarach 40x55cm. Pamiętajmy, że po bokach powinno zostać ok. 20 cm a przed muszlą ok. 80 cm. Kupując gotowy zestaw dobrej marki mamy w opakowaniu wszystko co będzie potrzebne do wykonania instalacji i przyłączeń. Jeśli w zestawie nie ma przycisku spłukującego trzeba go dokupić, najlepiej od tego samego producenta, optymalnie z tej samej serii, linii.

przycisk

Przycisk spłukujący – dostępny w zestawie lub od tego samego producenta

Montaż konstrukcji stelaża
Prace zaczynamy od wyrównania ścian i podłogi. Dopiero wtedy można wyznaczyć linie montażowe mierzone od poziomu podłogi. Stelaże mocuje się najczęściej na 4 punktach (2 na podłodze i 2 na ścianie). Ważny jest także dobór odpowiednich elementów mocujących (śrub) dopasowanych do materiału (beton, cegła itp.). Pamiętajmy o tym, że mocowanie musi być solidne i stabilne, w przeciwnym razie konstrukcja poruszając się spowoduje pękanie płytek. Stelaż może być także mocowany do specjalnych szyn montażowych zamiast bezpośrednio do ściany.

stelaż

Jak zamontować konstrukcję stelaża

Podłączenia i elementy montażowe
Kolejny etap to podłączenie rur ściekowych i doprowadzających wodę do stelaża. Można także zamocować szpilki, na których zawieszona będzie miska WC. Następnie instalujemy przycisk spłukujący i sprawdzamy wypoziomowanie stelaża.

Prace wykończeniowe – zabudowa
Tak wykonana konstrukcja jest już gotowa do obudowania. Prostym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zabudowanie ścianki płytą karton – gips (o większej odporności na wilgoć). Cieńszą (12,5mm) można ułożyć w 2 warstwach, aby usztywnić zabudowę. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem płyty wyciąć w niej otwory na przycisk spłuczki, przyłącza wod-kan i szpilki montażowe. Po obudowaniu płyty możemy wykończyć ściankę np. płytkami, i na koniec zawiesić miskę ustępową.

montaż

Na zakończenie – zabudowa stelaża

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *