Jak naprawić baterię z mieszaczem

Bateria z mieszaczem to rozwiązanie bardzo popularne, stosowane w wielu łazienkach. Dzięki jednemu uchwytowi możemy regulować temperaturę wody zmieniając jego położenie. Istotą mieszacza jest konstrukcja zbudowana z dwóch płytek regulujących przepływ wody. Jeden uchwyt to wygodny i praktyczny patent, niemniej jednak jak każdy element wyposażenia może ulec awarii.

Bardzo często problemy takie jak np. cieknący kran, powodują, że od razu wybieramy się na zakupy. Tymczasem mieszacze można naprawiać i wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Na pewno warto spróbować, szczególnie jeśli możemy dzięki temu uniknąć zbędnych wydatków.

umywalki

Baterie z mieszaczem – popularne i praktyczne

Przyjrzyjmy się zatem po kolei – co trzeba zrobić, żeby usunąć awarię mieszacza:
1. Oczywiście zaczynamy od odcięcia dopływu wody zakręcając centralny zawór. Pamiętajmy o tym, aby spuścić resztę wody, która utrzymuje się w rurach (odkręcamy kran i odczekujemy chwilę aż woda spłynie).
2. Następny etap to rozmontowanie baterii. W większości modeli pod uchwytem baterii znajdziemy niebiesko czerwona zaślepkę, pod którą jest śrubka. Jak łatwo się domyślić trzeba ją odkręcić (śrubokrętem albo imbusem). Po odkręceniu mamy dostęp do specjalnej dźwigni, która umożliwia demontaż trzpienia głowicy. Kolejny etap to delikatne odkręcenie kopułki, do której uzyskaliśmy dostęp . po zdjęciu kopułki trafiamy na mosiężną nakrętkę, która dociska mieszacz do gniazda w korpusie baterii. Pamiętajmy o tym, że położenie mieszacza jest bardzo ważne, dlatego zanim zdemontujemy całość warto zrobić zdjęcie albo naszkicować je.

demontaż

Rozmontowanie baterii

3. Po skutecznym demontażu czas na usuwanie przyczyny awarii.
• Jeśli przyczyną było działanie mieszacza trzeba wymienić głowicę na nową, na tym etapie warto także wyczyścić sitko oraz perlator znajdujący się na końcu wylewki.
• Jeśli awaria powstała w związku z uszkodzeniem uszczelki sprawa jest prosta – wymieniamy uszczelkę.
• Jeśli woda wyciekała spomiędzy korpusu baterii a wylewki należy zdjąć baterię, odkręcić pierścienie i wymienić na nowe, a potem nasmarować specjalnym smarem do armatury.
4. Na zakończenie z powrotem składamy i montujemy baterię, na pewno przyda się zrobione wcześniej zdjęcie albo schemat położenia mieszacza.

bateria

Po zmontowaniu bateria powinna działać bez zarzutu

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *