Praktyczne stelaże sanitarne – rodzaje i zastosowanie

Wszyscy doskonale znamy rozwiązania stosowane niegdyś w łazienkach, w których wszystkie rury i elementy instalacyjne były widoczne, na wierzchu. Można powiedzieć, że „straszyły” odbierając szansę na ładną aranżację tego pomieszczenia. Trudno bowiem uznać, rury, przyłącza i zawory za elementy dekoracyjne. Na szczęście na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rosnącym powodzeniem cieszą się stelaże sanitarne, które stosujemy coraz częściej, ukrywając w ten sposób nieestetyczne przyłącza oraz instalacje.

Główny podział stelaży sanitarnych wynika ze sposobu montażu – mamy wówczas do wyboru stelaże do zabudowy mokrej (ciężkiej) oraz do zabudowy suchej (lekkiej). Dzielimy je również pod względem rodzaju zamontowanych urządzeń, np. na muszlowe, bidetowe, umywalkowe, pisuarowe, do baterii pod- i natynkowych.

stelaż kolo rimfree

Stelaże znajdziemy w ofercie renomowanych producentów

Stelaż do zabudowy mokrej (ciężkiej) stanowi stalowa rama, na której znajdują się uchwyty do podejść wod-kan. Zamontowano na niej również elementy do zamocowania odpowiednich urządzeń sanitarnych i specjalny zbiornik spłukujący. Taki masywny stelaż może być od razu obciążony, dlatego musi być zamontowany na pełnej ścianie i dodatkowo obmurowany (cegłą albo bloczkami z betonu komórkowego). Można go również zamontować w przygotowanej do tego celu wnęce w murze. W przypadku tego typu stelażu ciężar urządzenia sanitarnego będzie opierał się na ścianie. Jest to rozwiązanie tańsze niż stelaż do zabudowy suchej, ale wymaga więcej czasu i z reguły pracy fachowca.

Stelaże do zabudowy suchej (lekkiej) można wykonać samodzielnie (omówimy to w kolejnym wpisie). Jest to rama z profili stalowych, wytrzymałych, utrzymujących obciążenia urządzenia sanitarnego oraz użytkownika. Stelaże tego typu mogą być ustawiane przy ścianie murowanej i wzmocnione, obudowane ścianką szkieletową. Możemy również montować je w ściankach działowych mocując do podłogi i ściany nośnej. Taki stelaż może być także przyłączony do elementów przytwierdzonych do sufitu oraz podłogi.

Rodzaje stelaży
Najczęściej wykorzystuje się stelaże do zabudowy wysokiej (rama o wysokości 110-130cm). Przy zabudowie niskiej rama liczy sobie ok. 80-90cm. Można również budować całe ścianki złożone ze stelaży (tzw. wyspy instalacyjne), które są idealne do dużych łazienek.
Do indywidualnych zastosowań wykorzystuje się również stelaże wąskie – ok. 40cm szerokości. Są także stelaże narożne, doskonałe do małych łazienek, pozwalają bowiem ekonomicznie zagospodarować przestrzeń. Mamy również płytkie stelaże, tzw. modele slim (głębokość ok 8-10cm).

stelaż do umywalki

Stelaż Koło do umywalki

 

stelaż do uchwytów

Stelaż Koło do uchwytów dla osób niepełnosprawnych

 

slim

Stelaż Koło slim

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *