Kabina prysznicowa – wybieramy i kupujemy

Koniec roku to czas, w którym myślimy o świętach i sylwestrowej zabawie. Okazuje się jednak, że podobnie jak w wielu innych branżach, również w przypadku wyposażenia wnętrz można liczyć na korzystne „wietrzenie magazynów”, czyli atrakcyjne wyprzedaże i promocje. Może być to dobry moment na zakup kabiny, szczególnie jeśli miałaby to być droższa wersja np. z opcją hydromasażu.

Jeśli chodzi o ceny kabin prysznicowych dostępnych w sklepach, marketach budowlanych, rozpiętość jest bardzo szeroka. Standardowe modele mogą kosztować zarówno mniej niż 300 zł, jak również 1400 zł. Jeśli w grę wchodzi nowoczesna, praktyczna kabina z hydromasażem trzeba przygotować się na koszty zaczynające się od ok. 700 zł wzwyż, nawet do 3-4 tysięcy zł. Jak widać może być to spory wydatek, który warto przemyśleć, zwłaszcza, że montaż kabiny prysznicowej to inwestycja i praca na długie lata – na nową kabinę zdecydujemy się pewnie najwcześniej za kilka lat. Dlatego wybieramy model trwały, dopasowany do potrzeb użytkowników i komponujący się z aranżacją oraz wyposażeniem łazienki.

kabina narożna

Kabina narożna – praktyczne rozwiązanie do małej łazienki

Niewątpliwie najczęściej wybieramy praktyczną opcję zakupu gotowego zestawu – kabiny do montażu, spośród wielu modeli dostępnych w sklepach. Największą popularnością cieszą się kabiny narożne, przede wszystkim ze względu na to, że zajmują niewiele miejsca, a jak wiadomo na wybór kabiny wpływa często dość ograniczony metraż naszych łazienek. Kabiny narożne dostępne są w różnych kształtach – kwadratowe, półokrągłe, pięcio – albo sześciokątne. Można także zdecydować się na kabinę przyścienną, która przylega tylko do jednej ściany, ale tu potrzeba już więcej przestrzeni. Podobnie jak w przypadku kabiny wolnostojącej, która jest niezwykle efektowna, ale sprawdzi się w salonie kąpielowym, gdzie metraż nie jest ograniczeniem. Jeśli warunki na to pozwalają warto rozważyć także interesujący wariant, jakim jest kabina wnękowa, do której kupuje się jedynie brodzik oraz drzwi.

kabina przyścienna

Kabina przyścienna wymaga więcej przestrzeni

Kabiny mają różne kształty oaz gabaryty, są także wykonane z różnych materiałów. Na rynku mamy duży wybór kabin z polistyrenu (rodzaj tworzywa sztucznego). Jest to opcja praktyczna, jeśli chodzi o utrzymanie czystości i higienę, mankamentem jest tu większa podatność na zarysowania czy uszkodzenia. Więcej zapłacimy za kabinę ze szkła hartowanego, w zamian mamy jednak zagwarantowana trwałość, oporność i czystość.

kabina szkło

Kabiny ze szkła hartowanego są droższe, ale bardziej trwałe

Wybierając kabinę prysznicową bierzemy pod uwagę również inne kryteria, np. rodzaj drzwi. W małych łazienkach sprawdzą się drzwi składane albo przesuwane. Jeśli mamy więcej miejsca można zdecydować się na standardowe drzwi uchylne – jedno albo dwuskrzydłowe. Na pewno nie należy oszczędzać dopasowując drzwi i patrzeć na szczegóły np. na prowadnice, które będą pracować w trudnych „łazienkowych” warunkach i to przez wiele lat. Warto także rozpatrzeć dodatkowe „gadżety” jak chociażby deszczownica, zapewniająca wyjątkowe wrażenia podczas kąpieli czy zdrowy, relaksujący hydromasaż.

Zdjęcia: kolo.com.pl, keramagdesign.com

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *