Podłoga to podstawa – prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika to coraz bardziej popularne rozwiązanie. O atutach można wiele opowiadać. Począwszy od tego, że jest to wygodna i bezpieczna konstrukcja np. dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych, a skończywszy na bardzo efektownej prezentacji. Można też powiedzieć, że pod względem aranżacji prysznic bez brodzka pasuje praktyczne w każdej łazience.

Prysznic bez brodzika pasuje do każdej łazienki
Prysznic bez brodzika pasuje do każdej łazienki

Na początek rury kanalizacyjne
Jak wiadomo bardzo ważny i często najtrudniejszy bywa pierwszy krok. Nie inaczej jest w tym przypadku. Sukces, sprawne działanie zależą w dużej mierze od prawidłowo przygotowanego podłoża przed ułożeniem płytek. Zaczynając tę „pracę u podstaw” należy w pierwszej kolejności poprowadzić podejście kanalizacyjne. Podobnie jak w przypadku wielu prac instalacyjnych najlepiej zaczynać „na surowo”, czyli w podłodze na gruncie. Oznacza to, że podejścia kanalizacyjne doprowadza się zanim zostanie ułożona płyta podłogi. Na ogół wszystkie elementy brodzika zmieszczą się w przestrzeni ocieplenia i warstwy betonu. Układając rury zwracamy także uwagę na zachowanie spadku, w przypadku kanalizacji powinien być to spadek 2 procentowy (2 cm/1metr) od odpływu brodzika w stronę pionu albo przewodu odpływowego.

Bezpieczna i efektowna podłoga

Bezpieczna i trwała podłoga pod prysznicem
Bezpieczna i trwała podłoga pod prysznicem

Kolejny ważny etap to ocieplenie na stropie. W tym celu układa się warstwę styropianu o grubości minimum 3 cm, a najlepiej w dwóch warstwach 3 i 2 cm na zakładkę. Na warstwie styropianowej umieszcza się folię PCW i dopiero na tak przygotowanym podłożu układamy wylewkę. Wykończenie podłogi zastępującej brodzik powinno być przede wszystkim trwałe, praktyczne i bezpieczne. Najczęściej jest to terakota o właściwościach antypoślizgowych. Ze względu na specyfikę podłogi warto zabezpieczyć spoiny fugą wodoodporną. Fuga epoksydowa, która jest co prawda kosztowna, doskonale sprawdza się z uwagi na wyjątkową szczelność i trwałość (nie wykrusza się, nie wypłukuje, łatwo ją utrzymać w czystości).

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.