Deska sedesowa – na co zwracamy uwagę przy zakupie

Z całą pewnością nie jest to temat „na salony”, ale na pewno jest niezwykle istotny przy aranżacji i wyposażaniu przestrzeni łazienkowej. Deska sedesowa… element niezbyt efektowny, ale bardzo ważny z punktu widzenia higieny, bezpieczeństwa, ergonomii oraz estetyki.

czystość w wc
Ma być czysto, higienicznie i praktycznie

Strefa WC musi być czysta, bezpieczna i trwała
Zdecydowanie najlepszą opcją jest zakup deski sedesowej wraz miską – tej samej marki i serii, ponieważ mamy wówczas gwarancję dopasowania rozmiaru oraz wzornictwa. Ale dość powszechna jest sytuacja, kiedy wymieniamy tylko deskę i musimy dostosować ją do funkcjonujących rozwiązań. Warto zatem poznać pewne uniwersalne kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze.

Trwałość a zastosowane materiały

deska z tworzywa
Tworzywa to zdecydowanie bardziej higieniczne rozwiązanie

Na jakość użytkowania wpływa oczywiście materiał, z którego będzie wykonana deska sedesowa. Możemy wybierać pomiędzy różnymi tworzywami: duroplastem, polipropylenem, ABS oraz oryginalnymi deskami z drewna. Na pewno wszelkie drewniane elementy w łazience to gwarantowany efekt i atrakcyjne wzornictwo. Gorzej jest z utrzymanie czystości. W tym kontekście zdecydowanie lepiej sprawdzają się tworzywa. Deski z tworzyw dzielimy na twarde oraz miękkie i jak łatwo się domyślić większą trwałością charakteryzują się tworzywa twarde, czyli ABS i duroplast. Są odporne na zarysowania i bardziej higieniczne. Z kolei deski z miękkiego polipropylenu utrzymują pokojową temperaturę, a zatem są… wygodniejsze.

praktycza deska sedesowa
Warto zainwestować w dodatkowe opcje

Lepsza jakość i funkcjonalność
Inwestując nieco więcej przy zakupie deski sedesowej zapewniamy sobie jakość, trwałość na wiele lat. A zatem warto dołożyć do wydatków i wybrać dodatkowe rozwiązania takie jak np. odbojniki, które znacznie minimalizują ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Dzięki temu redukuje się impet uderzenia deski o ceramikę sanitarną. Podobny efekt może zapewnić również system wolnoopadający, który hamuje deskę i tym samym chroni ją, a poniekąd również brzeg muszli. Warto też zwrócić uwagę na zawiasy. Jakby nie było jesteśmy w łazience – pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą modele, w których zastosowano zawiasy ze stali nierdzewnej. Oczywiście zawsze słuszną inwestycją będzie deska z powłokami antybakteryjnymi. Specyfika użytkowania i wysoka wilgotność to wręcz doskonałe warunki dla rozwoju drobnoustrojów, bakterii. Powłoki antybakteryjne o gładkiej powierzchni minimalizują takie zagrożenie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.