Montaż wentylatora łazienkowego

Zbyt duża wilgotność powietrza w łazience to problem wielu mieszkań – szczególnie w starym budownictwie. Nadmiar pary wodnej w powietrzu objawiający się zwłaszcza w postaci zaparowanych luster prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu i rozwoju grzybów pleśniowych. Kiedy wentylacja naturalna nie wystarcza, usprawnia się ją poprzez zastosowanie wentylatorów łazienkowych, które wspomagają wentylację grawitacyjną. Sprawdzamy, jak zamontować wentylator w łazience.

Parametry wentylatora
Zakup właściwego wentylatora decyduje o prawidłowej wentylacji naszej łazienki. Kupując wentylator powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wydajność. Aby ją ustalić, warto wziąć pod uwagę takie parametry jak wielkość pomieszczenia oraz krotność wymian powietrza.

Wentylacja grawitacyjna w łazience KERAMAG
Wentylacja grawitacyjna w łazience KERAMAG

W przypadku łazienki krotność wymian powietrza wynosi od 5 do 8, co oznacza, że tyle razy zostanie ono wymienione w pomieszczeniu w ciągu 1 godziny. Niezmiernie ważne jest ciśnienie całkowite wentylatora. Warto zainwestować w urządzenie o wyższym ciśnieniu, ponieważ zwykle nasze łazienki są połączone tylko z układem przewodów wentylacyjnych.

Ponadto silnik powinien posiadać zabezpieczenie przed wilgocią. Wentylatory łazienkowe zazwyczaj posiadają włącznik elektryczny. Niektóre modele mają zaś czujnik ruchu i światła oraz wilgotności, dzięki czemu nie musimy stale włączać i wyłączać urządzenia.

Wentylatory łazienkowe wyposażone są w silniki indukcyjne. Aby uniknąć nieustannej konserwacji urządzenia, należy wyposażyć się w model droższy, posiadający łożysko smarujące.

Montaż wentylatora

Nowoczesna łazienka KERAMAG
Nowoczesna łazienka KERAMAG

Montaż wentylatora należy rozpocząć od nałożenia go na wylot otworu grawitacyjnego. Następnie mocujemy go kołkami i śrubami, które wkręcamy w znajdujące się na ramce wentylatora otwory montażowe. Wówczas możemy podłączyć wentylator, biorąc pod uwagę fazę napięcia  w łazience.

Jeżeli nie zrobimy tego prawidłowo, wentylator będzie działał wstecz i wtłaczał powietrze z kanału grawitacyjnego. Wiele osób decyduje się na podłączenie wentylatora do włącznika światła.

Warto pamiętać, że wentylatory nie mogą być zamontowane w pomieszczeniach, w których zainstalowano urządzenia spalające gaz, np. kotły c.o. z otwartą komorą spalania. W takiej łazience wentylator może zasysać spaliny z kanału grawitacyjnego, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.