Wygodnie i praktycznie w łazience

Nie trzeba być fachowcem w zakresie remontów czy aranżacji wnętrz, aby wiedzieć, że łazienka to pomieszczenie do zadań specjalnych. Jest to zatem miejsce szczególnie wymagające, jeśli chodzi o plan, urządzenie, wyposażenie, zagospodarowanie. Łazienka powinna być praktyczna, ergonomiczna, bezpieczna i funkcjonalna, ale chcemy również, aby była komfortowa, w odpowiednim wystroju i nastroju. Higieniczna i klimatyczna, niezależnie od metrażu, który jak wiadomo bywa różny.

odległosci
Matematyka w łazience

Zaplanuj łazienkę
Warto wiedzieć, że każda łazienka jest miejscem, w którym istotny jest naprawdę dobry plan i odpowiednie proporcje oraz parametry. Kluczowe znaczenie dla wygody, bezpieczeństwa i ergonomii mają np. odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi oraz przestrzeń jaką dla nich przeznaczymy. Minimalne wartości to m.in. powierzchnia 80×85 cm dla sedesu czy też wolne miejsce przed wanną – 70x100cm i przed umywalką 60x90cm. Znaczenie planowania jest szczególnie duże w przypadku typowych małych łazienkach, w których trzeba się czasem sporo nagłowić ustawiając sanitariaty.
Metraż oraz upodobania domowników wpływają również na wybór między wanną i montażem kabiny natryskowej. Oczywiście w małych łazienkach lepszym, a czasem jedynym rozwiązaniem, jest kabina. Dobry plan będzie przydatny również przy wyznaczaniu miejsca na pralkę. I znów pojawia się trudne zadanie w przypadku niewielkiego metrażu. W takiej sytuacji warto rozważyć umieszczenie pralki we wnęce, do zabudowy.

Z prądem, nie pod prąd

swiatło
Oryginalne oświetlenie

Oświetlenie to ważny element w naszej łazience. W dużych pokojach kąpielowych możemy pokusić się o naprawdę efektowne lampy, żyrandole. W standardowych i małych metrażach dobre światło zapewniają np. plafony i reflektory na szynie. Zawsze pamiętamy o oświetleniu lustra i umywalki. Ogrzewanie również może pomóc oszczędzać miejsce, np. jeśli zastosuje się łazienkowe grzejniki drabinkowe, które świetnie sprawdzają się jako suszarki do drobnego prania czy ręczników.

wanna
Wykorzystaj narożniki

Urządzenia narożne
To z pewnością jedno z lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o aranżację i zagospodarowanie łazienki. Wbrew pozorom nie jest wcale zarezerwowane tylko dla małych, nieustawnych łazienek. Niewątpliwie jest to jednak doskonały patent na ustawienie mebli, urządzeń sanitarnych nawet w bardzo małych łazienkach. Najczęściej decydujemy się na montaż narożnej kabiny prysznicowej albo wanny. W przypadku kabin mogą być to konstrukcje kwadratowe, półokrągłe, również wanny mogą nieć różne kształty. Narożniki można również wykorzystać na ustawienie sedesu kompaktowego albo praktycznych, pojemnych szafek łazienkowych. Co ciekawe są również narożne grzejniki łazienkowe.


Zdjęcia: kolo.com.pl, keramagdesign.com, shutterstock

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.