Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną w łazience?

Jeśli remontujemy łazienkę i chcemy wymienić instalację elektryczną, powinniśmy wziąć pod uwagę zabezpieczenie pomieszczenia przed przeciążeniem i zwarciem. Niewątpliwie, nieprawidłowe korzystanie z elektryczności w łazience może być niebezpieczne dla człowieka i grozi porażeniem prądem. Nie możemy dopuścić do „zamoczenia” urządzeń elektrycznych, ponieważ jest spore ryzyko, że mogą przewodzić prąd elektryczny. Niezbędna jest również znajomość przepisów, jeśli planujemy projekt instalacji elektrycznej w łazience.

Warunki prawidłowej instalacji

Niezmiernie ważne jest to, aby instalację elektryczną projektował lub remontował doświadczony elektryk, który oczywiście posiada odpowiednie uprawnienia. Pod żadnym pozorem nie próbujmy wyposażyć domu w nową instalację elektryczną na własną rękę. Tylko elektryk wie, jakie przewody ochronne będą najlepsze.

 Bezpieczeństwo w łazience
Bezpieczeństwo w łazience

W wielu domach istnieją jeszcze przewody aluminiowe, które dość łatwo się kruszą. Doświadczony elektryk wyposaży łazienkę w przewody miedziane i zaplanuje liczbę obwodów jednofazowych, które będą zasilać np. pralkę. Niezbędne jest również zainstalowanie przewodów trójfazowych.

Przepisy dotyczące montażu instalacji elektrycznej w łazience dzielą ją na cztery strefy. Zerowa dotyczy wanny i prysznica, w której nic nie może być zasilane prądem, zaś ostatnia – czwarta strefa może być zasilana prądem o napięciu 230 V.

Zabezpieczenia instalacji elektrycznych
Konieczne w instalacjach elektrycznych są bezpieczniki. Chronią one mieszkanie przed przeciążeniem prądu lub zwarciem. W tym celu w domach stosuje się również wyłączniki instalacyjne oraz wyłączniki nadmiarowo prądowe i różnicowoprądowe, które wykrywają czy prąd płynie poza obwodem. Wówczas automatycznie odłączają całe napięcie.

Instalacja elektryczna w obrębie zlewu
Instalacja elektryczna w obrębie zlewu

Wszelkiego rodzaju bezpieczniki może instalować tylko doświadczony elektryk. Jeśli będziemy robić to samemu, nieuniknione jest to, że dojdzie do pożaru.

Musimy zabezpieczyć instalację elektryczną przed dziećmi, szczególnie dotyczy to gniazdek. Wiele maluchów ulega porażeniom prądem, ponieważ wkładają różne metalowe przedmioty w otwory gniazdek. W tym celu warto kupić zaślepkę do gniazdka i problem z głowy!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.