Wentylacja w łazience – to trzeba wiedzieć

Poświęcamy dużo uwagi aranżacji łazienki, wybieramy ceramikę sanitarną, dobieramy kolory, instalujemy efektywne ogrzewanie. Chcemy, żeby było klasycznie albo awangardowo i niebanalnie. Kolorowo i oryginalnie albo kameralnie, przytulnie, w sam raz dla relaksującej, wieczornej kąpieli. Ale łazienka to specyficzna przestrzeń, w której szczególnie trzeba zadbać także o bezpieczeństwo oraz o wszystkie niezbędne instalacje. Na szczególną uwagę zasługuje wentylacja w łazience. Jest to zagadnienie, które ma wpływ na bezpieczeństwo domowników, ale również na warunki i stan całego mieszkania.

Bez wentylacji ani rusz…

wentylacja mieszkania
Wentylacja dla całego mieszkania

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale to właśnie łazienka stanowi ujście dla zanieczyszczeń z całego mieszkania. Również dlatego efektywna i prawidłowa wentylacja ma tak duże znaczenie. Oczywiście łazienka stanowi kanał ujścia przede wszystkim dla wilgoci, która jest tu nieunikniona. Ale ze względu na przepływ powietrza w mieszkaniach, również zanieczyszczenia z innych pomieszczeń napływają do łazienki. Prawidłowo zaprojektowany przepływ powietrza odprowadza je do kanałów wentylacji wywiewnej, które są montowane w łazienkach. Nie trzeba być ekspertem, aby domyślić się co stanie się, jeśli wentylacja będzie wadliwa. Nadmiar wilgoci początkowo będziemy widzieć głównie na lustrze czy płytkach. Z czasem wilgoć osiądzie na ścianach, podłogach i suficie. O tym, że wilgoć może doprowadzić do powstania groźnych grzybów i pleśni też chyba doskonale wiemy.

Wentylacja grawitacyjna

wentylacja łazienki
Elementem wentylacji są drzwi łazienkowe

Podstawowym rozwiązaniem jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Należy jednak pamiętać, że taka możliwość dotyczy pomieszczeń o kubaturze powyżej 6,5m3. Dla skutecznego działania wentylacji grawitacyjnej niezbędny jest kanał wentylacyjny zakończony specjalną kratką. Powietrze usuwane przez kanał jest zastępowane świeżym, poprzez naturalny ciąg powietrza. Wynika to z różnicy temperatur – ciepłe powietrze wewnątrz, chłodniejsze na zewnątrz. Jak łatwo się domyślić taka wentylacja jest dużo skuteczniejsza jesienią czy zimą, latem jest mniej efektywna. Należy również pamiętać, że kratka wentylacyjna powinna być umieszczona jak najdalej od drzwi, blisko sufitu, a jej górna krawędź nie może znajdować się niżej niż 15 cm od sufitu. Ważnym elementem systemu wentylacji są również drzwi łazienkowe, które nie mogą być szczelne. Należy wykonać w dolnej części drzwi odpowiednie otwory. Przepisy precyzują, że powierzchnia otworów lub specjalnej kratki ma wynosić łącznie 200 cm². Innym rozwiązaniem jest podcięcie skrzydła drzwi do wysokości ok. 2,5 cm nad podłogą

Odrębne zagadnienie stanowi wentylacja łazienki z piecem gazowym oraz wentylacja mechaniczna – więcej informacji na te tematy w kolejnym wpisie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.