Relaks w domowej saunie lub łaźni parowej

Sauna, relaks w łaźni kojarzą nam się na ogół z wizytą w spa, dobrym klubie sportowym, hotelu czy ośrodku wypoczynkowym. Ewentualnie z okazałym domem, jednorodzinną zabudową. Mając na uwadze często ograniczony metraż mieszkań uważamy, że jest to niedostępny i nieosiągalny luksus.

Taka sauna to marzenie!

Taka sauna to marzenie!

Realne marzenie o saunie
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dom, własne spa zaplanowane już w czasie projektowania i budowy. Niemniej jednak takie relaksujące, komfortowe pomieszczenie można urządzić praktycznie na każdym etapie, w czasie remontu albo jako odrębną inwestycję. Wbrew obiegowej opinii nie trzeba wcale mieć do dyspozycji szczególnie imponującego metrażu. Mała sauna parowa zmieści się nawet w pomieszczeniu o powierzchni około 2 metrów kwadratowych!
Jeśli planujemy nowy dom, aranżujemy wnętrza albo mamy w perspektywie generalny remont, warto uwzględnić saunę w projekcie i urządzić ją wraz z miejscem wypoczynku, np. na zewnątrz w ogrodzie, na tarasie. Ale nie jest to warunek niezbędny, domowa łaźnia może zająć część łazienki albo wolny pokój. W łazience możemy zaaranżować prawdziwą kabinę kąpielową, w której znajdzie się oczywiście łaźnia parowa i natrysk.

Domowa sauna to idealny relaks

Domowa sauna to idealny relaks

Projektujemy i urządzamy domową saunę i łaźnię parową?

Jednym z najistotniejszych aspektów jest odpowiednia wentylacja sauny parowej. Nie chodzi tu jedynie o ewentualny dyskomfort w trakcie zabiegów i kąpieli. Podobnie jak w standardowej łazience, również tu mamy do czynienia z pomieszczeniem mokrym, a zatem błędy w instalacji wentylacyjnej doprowadzają do zawilgocenia i niszczenia pomieszczenia. Ale niestety na tym nie koniec. Przegrzanie elementów w saunie to realne zagrożenie pożarowe. A zatem nie ma tu miejsca na prowizoryczne rozwiązania. Wentylacja musi zapewniać swobodny przepływ powietrza, cyrkulację, należy zapewnić co najmniej kilkucentymetrową przestrzeń między ścianami sauny i pomieszczenia, w którym się mieści, a temperatura wokół kabiny nie może przekraczać 35°C. Sprawna wentylacja grawitacyjna wystarczy w przypadku domowych łaźni.

Wejście do sauny

Wejście do sauny

Dla zwykłej sauny wystarcza standardowe przyłącze elektryczne. Ale jeśli zdecydujemy się na domową łaźnię parową, konieczne będzie także przyłącze wodne. Dla potrzeb relaksu w łaźni wystarcza instalacja z wodą zimną. Jeśli decydujemy się również natrysk przyda się przyłącze na ciepłą wodę. W łaźni parowej niezbędny jest też odpływ do kanalizacji na skraplającą się parę wodną. Kolejne potrzebne elementy instalacyjne to zasilanie elektryczne do generatora pary oraz podłączenie do kanału wentylacyjnego.


Zdjęcia: Shutterstock

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *