Łazienkowe oszczędności

Oszczędzanie to trend, który w dwudziestym pierwszym wieku obecny jest nie tylko w modzie, nie tylko w gotowaniu czy urządzaniu mieszkania, ale również w … użytkowaniu łazienki. Jak wiemy przelewają się w niej hektolitry wody, zużywa się mnóstwo prądu, również do ogrzewania. Wciąż powstają nowe pomysły na to żeby oszczędzać w sposób racjonalny i niezbyt ograniczający nasze codzienne poczynania.

Małe zmiany- duże efekty

Zakręcajmy wodę przy myciu zębów
Zakręcajmy wodę przy myciu zębów

Każdy kto choć raz chciał coś zmienić w swoim życiu, doskonale wie, że są to ciężkie decyzje i próby przełamania swoich osobistych barier. Bez względu na to, czy mamy ograniczyć słodycze, używki czy właśnie wodę, potrzebna jest do tego silna motywacja. Przydać się może również program małych kroczków, dzięki któremu osiągniemy duży cel. Pierwszymi krokami w stronę oszczędzania mogą być proste propozycje o których zwykle zapominamy na co dzień. Należą do nich:
• zakręcanie wody podczas mycia zębów,
• dokręcanie kranu, tak żeby woda nie kapała,
• częstsze zażywanie prysznica aniżeli kąpieli, która pochłania dużo więcej wody,
• spłukiwanie toalety mniejszą ilością wody aniżeli cała spłuczka,
• używanie wydajnych kranów i słuchawek prysznicowych (sprawiają, że woda jest zamieniana w pęcherzyki powietrza, które dodają jej ‘objętości’ po to żeby użytkownik nie zauważył, że zużywa się mniej wody)
Zasady są proste, klarowne i nie wymagają od nas jakichkolwiek nakładów, żeby wprowadzić je w życie. Jeśli każdy uczestnik naszego gospodarstwa będzie się do nich stosował to nasze rachunki za wodę będą coraz mniejsze, a nasze sumienie będzie uspokojone, że robimy coś dla Matki Ziemi.

Energooszczędne urządzenia

Zainwestujmy w energooszczędne panele podtynkowe
Zainwestujmy w energooszczędne panele podtynkowe

Należy pamiętać, że łazienka to nie tylko kąpiele i mycie zębów, ale również liczne sprzęty, które pobierają sporo energii elektrycznej. Zmiany należy zacząć od największego sprzętu jakim jest pralka. Na rynku istnieje szereg modeli, które są energooszczędne, a ilość zużywanej wody dopasowują do ilości wsadu ubrań. Kolejna kwestia to suszarki do włosów. Pomimo tego, że używa się ich stosunkowo krótko to i tak warto wybrać wersję oszczędniejszą, szczególnie z możliwością suszenia zimnym nawiewem, który jest zdrowy dla naszych włosów.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.