Jak ukryć elementy instalacji

Instalacja sanitarna, czyli wszelkiego rodzaju rury, węże, przelewy. Z całą pewnością to nie są te elementy, które chcielibyśmy eksponować w naszej łazience. Z drugiej strony nie ma co dyskutować z koniecznością montażu np. instalacji sanitarnej i to czasem naprawdę skomplikowanej, a jednocześnie funkcjonalnej i niezawodnej. Chcemy, żeby w naszej łazience wszystko działało, pasowało i jeszcze prezentowało się ładnie.

Ukrywamy podtynkowo
Montaż instalacji sanitarnej to przede wszystkim rury, połączenia, przepływy przy umywalce, wannie oraz instalacja kanalizacyjna. Doskonałym rozwiązaniem są instalacje podtynkowe, które są efektowne, doskonale komponują się w każdym wnętrzu. Dziś podtynkowe instalacje można wykorzystać praktycznie wszędzie – przy montażu umywalki, wanny, kabiny, WC czy bidetu. Ukryjemy w ten sposób zarówno rury, jak i elementy armatury, pokazując tylko co ładne, dekoracyjne, stylowe.

rura odpływowa pod umywalką
Nie można zabudować rury odpływowej pod umywalką

Umywalka – praktycznie i ładnie
Nie wszystko jednak można zabudować, ukryć, schować. Należy bowiem pamiętać, że wiąże się to jednocześnie z utrudnionym dostępem do poszczególnych elementów. Z uwagi na fakt, że część instalacji sanitarnej musi być naprawdę łatwo dostępna, nie można zabudować np. rury odpływowej pod umywalką. W przypadku odpływu pod umywalką należy zadbać o idealne dopasowanie, np. poprzez zastosowanie rur o regulowanej długości. Aby skutecznie schować syfon i wężyki – czyli połączenie z instalacją kanalizacyjną, można np. zamontować rodzaj postumentu, tzw. półnogę. Dobrym rozwiązaniem jest także stelaż instalacyjny, dzięki czemu mamy pewną swobodę jeśli chodzi o miejsce mocowania umywalki.

Instalacja pod wanną

ukrywamy elementy instalacji
Wanna – ukrywamy elementy instalacji

Montaż instalacji wodnej w przypadku wanny to kolejne wyzwanie. Na ogół praktykuje się wanny obudowane. W standardowych łazienkach wanna stoi w narożniku, a zatem obudowuje się ją z dwóch stron. Wiadomo oczywiście, że nie może być to obudowa całkowita, ponieważ zawsze musimy mieć dostęp do syfonu. Najprostszym rozwiązaniem jest ruchoma płytka albo tzw. drzwiczki rewizyjne. Bardzo istotny jest montaż systemu przelewowo – spustowego do odprowadzania wody. W większości elementy zestawu są ukryte pod posadzką, a częściowo w obudowie wokół wanny.

Niewidoczne rury CO
W łazience mogą „straszyć” również rury centralnego ogrzewania. Praktyczne i niezastąpione będą zielone, wodoodporne płyty karton – gips. Przed wszystkim zakryją one mało dekoracyjną instalację, a poza tym dają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Podobnie jak w przypadku innych elementów instalacyjnych ważne jest zapewnienie dostępu, np. na wypadek awarii. Ponadto przy niektórych elementach ogrzewania niezbędne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.