Pod prysznicem bez brodzika

Aranżując łazienkę, urządzając ją od podstaw albo przed remontem, zastanawiamy się nad wieloma rozwiązaniami. Jednym z istotnych zagadnień jest wybór między wanną a natryskiem – wygodna wanna czy praktyczny prysznic. Przekłada się to również na decyzję ile przestrzeni przeznaczymy na miejsce kąpieli. Ale nie są to jedyne opcje, warto przyjrzeć się ciekawemu rozwiązaniu, jakim jest kabina prysznicowa bez brodzika.

Wygodna kabina bez brodzika

łazienki osób niepełnosprawnych
W łazienkach osób niepełnosprawnych

Jest to doskonały pomysł na zaaranżowanie łazienek małych i tych całkiem okazałych. Choć ze względów czysto praktycznych będzie to wymarzona koncepcja dla niedużych pomieszczeń, dla łazienek wąskich czy tzw. nieustawnych. Kabina prysznicowa bez brodzika może mieć dowolną wielkość, nie jest bowiem ograniczona standardowymi wymiarami brodzika metalowego czy akrylowego. Ze względu na bezstopniowe wyjście z kabiny na suchą część łazienki, jest to również bardzo dobry pomysł na aranżację pomieszczenia dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Należy oczywiście pamiętać o zabezpieczeniu przed możliwością poślizgnięcia się.

zagospodarowanie łazienki
Niebanalne zagospodarowanie łazienki

Warto wiedzieć
Jeśli marzy nam się takie niebanalne zagospodarowanie łazienki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim musimy zdecydować czym zastąpimy tradycyjny brodzik. Można np. położyć w to miejsc odpowiednie płytki, najlepiej antypoślizgowy gres albo efektowny kamień. Jeśli zastosujemy takie kafelki jak na ścianie albo podłodze, nie zapomnijmy o specjalnej macie antypoślizgowej. Warto również pomyśleć nad ogrzewaniem podłogowym. To zarówno komfort przyjemnego ciepła, jak i szybciej wysychająca podłoga. Ciekawie prezentuje się również tzw. brodzik ceramiczny czyli gotowy zestaw z narożnymi, brzegowymi i wewnętrznymi płytkami gresowymi. W komplecie są również grunt, uszczelnienie, zaprawa klejowa i taśma uszczelniająca. Prawidłowy montaż ceramiki sanitarnej zapewni dołączony syfon, kratka odpływowa oraz krzyżyki (w zestawie). Przy tym rozwiązaniu możemy tworzyć dowolny kształt oraz wymiary.

Odpływ – ważna kwestia
Bardzo ważnym zagadnieniem przy montażu kabiny prysznicowej bez brodzika, jest instalacja wodna, a konkretnie odpływ. Praktycznym rozwiązaniem jest odpływ w podłodze, mamy w tym przypadku dwie opcje – model liniowy albo punktowy. Każdy z nich jest rozwiązaniem dość uniwersalnym, czyli nadaje się do większości łazienek. Odpływ punktowy montuje się na ogół w centrum kabiny. Przy czym bardzo istotne jest uformowanie spadku w kierunku spustu (z 4 stron). Liniowe odpływy mają większą płaszczyznę zbierania wody – są dłuższe. Najlepszym miejscem na montaż takiego odpływu jest granica mokrej i suchej strefy łazienki, można też zainstalować je przy ścianie. W przypadku tego rozwiązania spadek powinien przebiegać w kierunku odpływu, z jednej albo z dwóch stron.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.