Łazienka w wielkim formacie

Efektowny pokój kąpielowy? Łazienka stylowa, oryginalna, elegancka? Takie możliwości zapewnia dziś zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują płytki wielkoformatowe, które cieszą się coraz większym powodzeniem.

Efektowne wielkie płytki w łazience
Efektowne wielkie płytki w łazience

Specyfika płytek wielkoformatowych
Zanim zdecydujemy się na wybór płytek wielkoformatowych, warto poznać nieco szczegółów technicznych oraz specyfiki zastosowania. Na pewno wiadomo, że jest to rozwiązanie do łazienek o większym metrażu, który pozwoli na wyeksponowanie walorów i wzornictwa dużych płytek. Płytki wielkoformatowe wyróżniają się oczywiście rozmiarem. O wielkim formacie można mówić, kiedy jedna ze ścianek płytki ma co najmniej 30 cm (czyli np. 30×40, 30×60 cm). Warto wiedzieć, że największe dostępne płytki wielkoformatowe mają imponujące wymiary 100x300cm.

Co trzeba wiedzieć o układaniu płytek wielkoformatowych

płytki wielkoformatowe w łazience
Układanie płytek wielkoformatowych jest trudniejsze

Bez wątpienia płytki wielkoformatowe są bardzo efektowne, niemniej jednak ich ułożenie wymaga więcej pracy, dokładności i wiedzy na ten temat. Istotne są umiejętności oraz przygotowanie podłoża. Poza precyzją i podłożem liczy się odpowiednio dopasowana zaprawa. Przede wszystkim należy pamiętać, że są to często płyty duże i ciężkie, przez co trudno jest je przenosić i układać. Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża, powinno być suche (max. wilgotność 2%), odpylone, równe i płaskie, nie może mieć pęknięć i zarysowań. Zazwyczaj niezbędnym etapem prac przy układaniu płyt na podłodze jest położenie wylewki samopoziomującej, a w przypadku warstwy izolacyjnej w wylewce umieszcza się siatkę stalową. Pamiętajmy także o szczelnym wypełnieniu klejem przestrzeni między okładziną a podłożem. Kleje stosowane do układania płyt wielkoformatowych powinny pozwalać na swobodną pracę płytek. Stosuje się więc kleje odkształcalne klasy S1, a w przypadku montażu ogrzewania w podłodze – wysokoodkształcalne S2. Bardzo duże płyty najlepiej układać stosując kleje samorozpływne.

Prace wykończeniowe – fuga i dylatacja
Aby płytki wielkoformatowe były nie tylko efektowne, ale także funkcjonalne i trwałe, niezbędne jest wykonanie odpowiednich fug i zapewnienie dylatacji. Szczególnie jeśli występują znaczne różnice temperatur, wówczas spoina powinna być szeroka na co najmniej 4 mm. Należy pamiętać, że pasy dylatacyjne powinny oddzielać powierzchnię ok. 4-5 m² ułożonych płytek. Spoiny można wypełniać zaprawą do fugowania, pianką polistyrenową albo poliuretanową lub sznurem dylatacyjnym oraz spoiną silikonową. Spoina powinna być wykonana na każdym styku okładziny z przegrodami.

 
Zdjęcia:keramagdesign.de

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.