Oświetlamy łazienkę – dlaczego warto wybrać diody LED

Temat światła w łazience pojawiał się już wiele razy. Na ogół w kontekście rozmieszczenia, efektywnego oświetlenia czy też swoistych „sztuczek”, dzięki którym łazienka będzie wydawała się większa, przestrzenna, jaśniejsza. Warto także skupić się na typie, rodzaju zastosowanych rozwiązań – dziś tematem będą coraz popularniejsze LED-y.

W dużym skrócie można powiedzieć, że oświetlenie LED jest ekonomiczne, energooszczędne, uniwersalne. Można je dopasować do każdego pomieszczenia, również pod względem barwy światła, co w łazience ma niebagatelne znaczenie.

led lustro
LED – idealne światło w łazience

Trzy E – ekologiczne, efektywne, ekonomiczne.
Takie są LED-y, warto zatem poznać ich największe atuty i rozważyć montaż oświetlenia LED-owego również w łazience. Oświetlenie LED wyróżnia się na tle konkurencji najwyższą skutecznością świetlną, a co za tym idzie jest też opcją najbardziej energooszczędną. LED-y zapewnią również najbardziej ekonomiczne podejście do kwestii oświetlenia. Czas pracy standardowo wynosi ok 50 tys. godzin, a to 10 razy więcej niż dają halogeny i aż 25 razy więcej od tradycyjnej żarówki. Użytkownicy świetlówek LED doceniają również fakt, że nie ma tu przykrych niespodzianek, kiedy to żarówka po prostu gaśnie. LED-y kończąc żywotność wytwarzają coraz mniej światła, co odbieramy jako zmianę intensywności oświetlenia, przygasanie. Mamy więc czas na zakup nowej żarówki i jej wymianę. W łazienkach, w których często nie ma okien, jest to naprawdę wygodne i praktyczne rozwiązanie.

łazienka oświetlona LED
Barwa oraz intensywność światła według indywidualnych potrzeb

Inne zalety oświetlenia LED
Są także odporne na uderzenia i wstrząsy, o które wcale nie tak trudno w niewielkich łazienkach. Decydując się na oświetlenie LED docenimy również możliwość wyboru praktycznie każdej barwy światła. Możemy zatem pożegnać się z dołującym zimnym oświetleniem, w którym odbicie w lustrze nigdy nie wygląda dobrze. Lampy LED nie emitują szkodliwych promieni UV i dają bardzo mało ciepła, są pozbawione rtęci, zapalają się i gasną zaraz po włączeniu i wyłączeniu.

lampy led
Są różne rodzaje żarówek LED

Wybieramy odpowiednie diody LED
Aby dobrze wybrać trzeba co nieco wiedzieć. Przede wszystkim chodzi o parametry, dzięki którym znajdziemy produkt adekwatnych do potrzeb. Diody LED są o wiele skuteczniejsze, a zatem mają dużo niższą liczbę watów. Istotna jest tu wartość lumenów (wielkość strumienia świetlnego), dlatego musimy wiedzieć jak przełożyć używane dotychczas waty na jasność diody. I tak na przykład standardowa żarówka 25W zapewnia światło o wartości 220 do 250 lumenów, żarówka 75 W – 920 do 1.060 lumenów, a 100 W – 1.300 do 1.530 lumenów. Kąt rozsyłu światła to kolejne kryterium, jakie warto uwzględnić, z uwagi na miejsce, w którym wykorzystamy diody LED. Aby oświetlić dużą łazienkę potrzebne będą lampy z wiązką o kącie min. 120°. Barwa światła to czynnik, który również ma ogromne znaczenie przy wyborze światła do łazienki. W LED-ach jest wyrażana w kelwinach (K). Ciepłe barwy mają wartości poniżej 3500K i świetnie sprawdzą się w łazienkach, jeśli zależy nam na relaksującym, miłym oświetleniu. Barwy zimne – powyżej 5000K to światło intensywne, doskonałe w miejscu pracy, przy biurku itp.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.