Awangarda w łazience

Łazienka wcale nie musi być pomieszczeniem czysto funkcjonalnym, którego aranżacja jest podyktowana tylko względami praktycznymi. Oczywiście kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo, ergonomia, odpowiednie ogrzewanie, instalacja wodna czy elektryczna. Warto jednak zwrócić uwagę na coraz bardziej oryginalne trendy w zakresie aranżacji łazienki. Ciekawym zagadnieniem jest chociażby tzw. awangardowa łazienka, czyli wymykająca się znanym i przyjętym w tej dziedzinie standardom.

Stylowa łazienka – kolory i materiały
Na czym może polegać wspomniana awangarda? Niezależnie od tego czy dysponujemy maleńką łazienką typową dla bloków czy też imponującym pokojem kąpielowym, doskonałym pomysłem na przełamanie aranżacyjnych konwenansów są oryginalne materiały wykończeniowe. Jak się okazuje w łazience sprawdzą się nie tylko płytki ceramiczne.
Szkło lakierowane to jedno z bardziej efektownych rozwiązań. A przy tym jest niewątpliwie bardzo praktycznym materiałem, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości, nawet w tzw. mokrych strefach. Możliwości w przypadku tego materiału są różne, począwszy od kolorów, przez strukturę, po kształt.
Równie efektownie prezentuje się w łazience drewno. Tak, tak. To nie pomyłka, zastosowanie fornirowanych płyt to doskonałe rozwiązanie, a przy tym jakże efektowne. Bardzo interesująco wygląda również połączenie drewna z kamieniem. Marmur czy trawertyn ocieplony drewnianymi elementami to może być naprawdę stylowa i awangardowa łazienka. W przypadku wykańczania ścian czy blatów warto sięgać po trwałe materiały takie jak badi, iroko, sapeli, mahoń, padouk.

drewno w łazience

Efektowne drewno w łazience

Jak się okazuje tapeta czy malowanie to również forma polecana w łazience. Oczywiście należy sięgać po materiały przystosowane do tego rodzaju wnętrz. Może być to np. tapeta winylowa z podkładem z fizeliny albo tapeta z włókna szklanego. Ich atutem jest m.in. możliwość czyszczenia, wybór spośród szerokiej gamy kolorów i struktur, jak również opcja tapet do malowania. Jeśli chodzi o malowanie w łazience, stosuje się przede wszystkim farby emulsyjne z silikonem, które są odporne na wilgoć, umożliwiają ścianom oddychanie. Nie do przecenienia jest również fakt, że wykończenie tapetą czy malowanie farba to możliwość łatwych zmian oraz szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o odważne zestawienia kolorystyczne.

Kontrastowo, kolorowo, nietypowo…

kolory w łazience

Odważne kolory w łazience

Kolor w łazience to istotny element, jeśli chodzi o niebanalne aranżacje. Odchodzimy już od bieli, błękitów, beżów i innych bezpiecznych odcieni. Odważnym posunięciem może być np. łazienka w czerni, przy czym raczej nie praktykuje się wówczas aranżacji monochromatycznej. Ale już zestawienie czerni z bielą, czerwienią czy innym kontrastowym kolorem, to szerokie pole do popisu dla naszej kreatywności. Warto także „poszaleć” przy wyborze i montażu ceramiki sanitarnej oraz baterii. W tej dziedzinie mamy dziś tak bogaty wybór, że jest to niewątpliwie temat na odrębny, interesujący wpis.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *