Remont łazienki – dobry plan i organizacja

O remontach można napisać wiele, bywają przecież nie lada wyzwaniem. Czasem będzie to zwykły „dziennik”, remontowy pamiętnik, innym razem opowieść z dreszczykiem albo prawdziwa epopeja. Oczywiście warto założyć, że prace remontowe w naszej łazience będą jak najbardziej udane i zwieńczone sukcesem, ale u podstaw leży zawsze dobry plan, przygotowanie i odpowiednia organizacja pracy.

plan
Liczy się dobry plan

Najtrudniejszy pierwszy krok…?
Jeśli chodzi o dobry początek, podobnie jak we wszystkich pracach czy inwestycjach, nie da się pominąć etapu zaplanowania prac i ustalenia kosztów. Remont łazienki to nie czas na spontaniczność, improwizację i postawę „jakoś to będzie”. Szczególnie, kiedy w planach jest generalny remont łazienki. Oczywiście zawsze należy mierzyć siły na zamiary i dopasować plany do finansowych możliwości. Jakby nie patrzeć nowa łazienka to niebagatelne koszty wynikające np. z wymiany i montażu ceramiki sanitarnej, zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych, zakupu armatury, mebli, akcesoriów, oświetlenia. Duże koszty generuje wymiana instalacji wodnej, elektrycznej czy montaż ogrzewania. Jeśli w planach są zmiany lokalizacji sprzętów i armatury, automatycznie roszną koszty zakupów, robocizny, a sam remont potrwa zapewne dłużej.

Zaczynamy remont

hydraulik
Prace instalacyjne

Remontowy biznes plan opracowany, wydatki oszacowane. A zatem można przystępować do prac remontowych. Z reguły na pierwszy ogień idą tzw. grubsze roboty, czyli skucie starych kafelków z podłóg i ścian, a następnie ewentualne prace podtynkowe, np. montaż instalacji wodnej, nowych rur, a także instalacji elektrycznej. Są to prace, które poprzedzają np. montowanie podwieszanego sufitu. To również odpowiedni moment na instalację ogrzewania podłogowego. Naruszone, skute ściany i podłogi trzeba oczywiście wyrównać i przygotować do dalszych prac wykończeniowych.

podłoga
Poważne prace remontowe

Bardzo ważne prace wykończeniowe
Niech nas nie zwiedzie sformułowanie „prace wykończeniowe”. Zajmują one bowiem z reguły bardzo dużo czasu. Chodzi tu przecież o taki zakres działań jak chociażby wykańczanie ścian (płytki, panele, tapety, malowanie itp.), łazienkowe podłogi (kafelki, wykładzina PCV, panele, drewno). Prace wykończeniowe to również montaż armatury, ceramiki sanitarnej oraz ustawienie łazienkowych mebli. Warto jednak mieć na uwadze, że remont łazienki to z reguły inwestycja na dłuższy czas. A zatem na pewno należy zadbać o jakość, zarówno w kontekście zakupionych materiałów czy urządzeń, jak również profesjonalnie wykonanych prac.


Zdjęcia: Shutterstock

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.