Dobre rady zawsze w cenie

Łazienka stylowa, funkcjonalna, nowoczesna albo klasyczna. Z wanną, z kabiną, z hydromasażem. Kolorowa albo monochromatyczna, o niewielkim metrażu albo imponujący pokój kąpielowy. Jaka by nie była powinna być zadbana, praktyczna i czysta. Informacje, artykuły na temat ogrzewania, montażu kabiny prysznicowej czy doboru oświetlenia są na pewno istotne, ale równie ważne są porady dotyczące dbania o nasze łazienki i wskazówki jak poradzić sobie, kiedy pojawiają się usterki.

Oczywiście w łazience może zdarzyć się wiele niepożądanych sytuacji, a o bałagan nie tak trudno. Szczególnie, jeśli korzysta z niej więcej osób, w tym dzieci, mężczyzna… Wiadomo. A zatem każdemu przyda się kilka wskazówek ułatwiających utrzymanie łazienki w należytym porządku.

Idealnie czysta kabina

Idealnie czysta kabina

Żeby było czysto, higienicznie i ładnie
W łazience bardzo często używamy dość silnych środków czyszczących – szorujących, bakteriobójczych itp. Pamiętajmy jednak, że nie każdy element wyposażenia należy traktować tak samo. Czyszcząc umywalki czy wanny używamy z reguły silnych detergentów, szorujemy, odkażamy itp. Jeśli chodzi o baterie należy potraktować je inaczej, delikatniej. Chromowane albo niklowane powierzchnie baterii nie są odporne na szorowanie i silne detergenty. Myjemy je zatem delikatną ściereczką i wodą z mydłem, a następnie osuszamy i polerujemy.
Aby nasza kabina prysznicowa zachowała blask, najlepiej wytrzeć ją od razu po kąpieli. Doskonale sprawdzają się specjalne wycieraczki do szyb, które często są dodatkiem do kabiny. Warto wiedzieć, że wytarcie kabiny na bieżąco po każdym natrysku zdecydowanie ogranicza ryzyko osadzania się kamienia.
Toaleta to miejsce, o które dbamy szczególnie, aby zapobiegać gromadzeniu i rozprzestrzenianiu się bakterii. W tym celu myjemy toaletę specjalnymi środkami bakteriobójczymi. Pamiętajmy o tym, że należy czyścić toaletę codziennie.

Proste sposoby na zabrudzenia

Płytki gres jak z reklamy

Płytki gres jak z reklamy

Materiały wykończeniowe w łazience zabezpiecza się z reguły silikonem, który jest znany z doskonałych właściwości uszczelniających. Ale nie jest to materiał wieczny, może zżółknąć albo nawet pokryć się nalotem, pleśnią, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć (kabina, wanna). Taki silikon należy usunąć i wymienić, a środki do usuwania silikonu można kupić w każdym markecie budowlanym. Warto także wiedzieć, jak postępować z zabrudzeniami na gresie, który nie jest impregnowany w procesie produkcji. Jeśli pojawią się zanieczyszczenia, których nie da się usunąć wodą z mydłem, można zastosować preparat do usuwania zabrudzeń fugowych.

Dbajmy też o drożność rur

Dbajmy też o drożność rur

Usterki, z którymi damy sobie radę
Co zrobić, kiedy zauważymy obluzowaną płytkę? Na pewno warto zacisnąć kciuki, aby był to pojedynczy kafelek. W przeciwnym razie trzeba będzie skuć płytki i ułożyć nowe. Najprostszy test to opukanie kafelków, jeśli nie wydają głuchego dźwięku, można odetchnąć z ulgą i zamocować poluzowaną płytkę. W tym celu można zastosować elastyczny, wodoszczelny klej, najlepiej bez rozpuszczalnika. Warto wybrać klej, który szybko „chwyci”, nie trzeba wówczas dociskać i trzymać płytki zanim klej zadziała.
Zapchana rura to dość częsty problem w łazienkach. Środki chemiczne zdają egzamin tylko w przypadku niewielkich, miejscowych zatorów. W poważniejszych awariach najskuteczniejsze są mechaniczne metody (przepchanie rury). Profilaktycznie warto na pewno czyścić syfon, co zapobiega kłopotliwym zatorom w rurach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *