Renowacja fug w łazience

Generalny remont łazienki wiąże się ze sporym wydatkiem. Bardzo często odkładamy decyzję o remoncie ze względu na skomplikowane prace instalacyjno-wykończeniowe oraz koszt zakupu urządzeń sanitarnych, mebli i glazury. Może zamiast przekładać remont łazienki na później, warto pokusić się o tymczasowe odświeżenie starej glazury i renowację fug. Mamy do dyspozycji zakup renowatorów łazienkowych, markerów, barwników i masy renowacyjnej. Nakładamy je za pomocą specjalnej gąbki lub pędzla na nasze fugi łazienkowe.

Rozpoczynamy odnawianie fug
Po latach użytkowania spoina traci swój dotychczasowy kolor, staje się krucha i sprawia wrażenie brudnej. W takiej sytuacji możemy wymienić starą fugę na nową lub dokonać renowacji specjalnym preparatem.

Najpierw należy usunąć wierzchnią warstwę spoiny i oczyścić z kurzu, wykwitów oraz ewentualnej pleśni. Następnie należy starannie odtłuścić starą fugę i przeprowadzić próbę renowatora na kawałku płytki. Test będzie potrzebny ze względu na możliwość powstania przebarwień. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie krawędzi płytek za pomocą taśmy malarskiej i przeczytanie zaleceń producenta co do używania preparatu. Renowatora nie możemy stosować na wilgotne podłoże. Wszystkie prace należy wykonywać na suchych i czystych kafelkach.
Renowator i marker do fug
Dokładne zabezpieczenie fug ułatwia codzienną pielęgnację terakoty oraz zapobiega „wypłukiwaniu” się spoin. Po skrupulatnym  wyczyszczeniu szczoteczką, możemy pomalować fugę specjalnym barwnikiem.

Glazura serii NOVA TOP

Glazura serii NOVA TOP

Renowator należy przed użyciem wstrząsnąć, a następnie nałożyć na gąbkę lub ściereczkę. Spoiny malujemy stopniowo, pozostawiając na ok.30 minut. Preparat będzie twardy w zupełności po upływie ok. 48 godzin.

Można również wybrać markery do fug, które działają na podobnej zasadzie jak korektory. Renowacja fug za pomocą takich preparatów jest naprawdę prosta i wygodna. Koszt markera lub renowatora to wydatek ok. 15 zł, a wydajność wynosi ok. 10 m2.

W sytuacji, gdy spoina jest popękana, pokruszona i zniszczona, będzie konieczna wymiana na nową. Zabieg jest czasochłonny, a do usuwania spoiny potrzebne będą odpowiednie narzędzia.

Warto wiedzieć, że fugę można udekorować brokatem. Taka spoina brokatowa będzie mienić się refleksem w zależności od kąta padania światła na ścianie w łazience. Brokat najlepiej prezentuje się przy oświetleniach punktowych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *