Remont łazienki – dobre rady i najczęściej popełniane błędy

Na ogół koncentrujemy się na poradach, praktycznych wskazówkach dotyczących zagadnień związanych z remontowaniem i aranżowaniem przestrzeni łazienkowej. Ale planując renowację, modernizację czy gruntowne zmiany warto także mieć na uwadze, czego nie należy robić, wiedzieć jakich błędów nie popełniać.

białe fugi
Efektowne białe fugi – trzeba o nie dbać

Wybieramy płytki
Tzw. grubsza robota w łazience to przede wszystkim ściany i podłogi. Najpopularniejszym rozwiązaniem nadal są płytki. A zatem dowiedzmy się czego unikać przy doborze kafelków, terakoty oraz fug. Zastanawiamy się nad kolorem, wielkością, matem albo błyszczącymi płytkami. Wybieramy fugi kontrastujące albo pasujące do kafelków. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale patrząc na zagadnienie od strony praktycznej warto dwa razy zastanowić się np. nad białymi fugami. O ile nie jesteśmy fanami codziennego pucowania i czyszczenia, istnieje ryzyko, że za parę lat fugi stracą już swoją nieskazitelną biel. Matowe duże kafle na podłodze? Efektownie, ale mogą stanowić doskonałe tło dla wszelkich zachlapań, zabrudzeń. Oczywiście w łazience na podłodze najlepiej sprawdzają się płytki antypoślizgowe. Ponadto w małej łazience unikamy raczej ciemnych płytek oraz dużych wzorów.

Umeblowanie ładne, praktyczne i trwałe

ceramika
Dobrze dobrana ceramika sanitarna

Meble i elementy ceramiki sanitarnej powinny być praktyczne, dobrej jakości, ale muszą także stanowić dobrze dobraną kompozycję. Na pewno dobrym pomysłem jest wybór mebli i umywalki, kabiny czy wanny u tego samego producenta, z tej samej linii. Dzięki temu mamy gwarancję, że poszczególne elementy będą do siebie pasować kolorystycznie, pod względem wzornictwa i ustawienia. Jeśli chodzi o meble istotne jest także zapewnienie tzw. wolnej podłogi, na przykład poprzez zastosowanie podwieszanych elementów. Więcej przestrzeni, łatwiejsze sprzątanie – to podstawowe zalety takiego rozwiązania.

lustro
Odpowiednio zamontowane lustro

Oświetlenie i montaż lustra
Oświetlenie łazienki to temat omawiany wielokrotnie. A zatem warto tylko przypomnieć, że łazienka potrzebuje kilku źródeł światła. Poza głównym, górnym oświetleniem, bardzo przydatne są lampy boczne obok lustra oświetlające całą twarz bez cieni. Dobrze zaplanowane źródła światła to równomierne oświetlenie, ale także optyczne powiększenie małej łazienki. Podobne jak prawidłowy, przemyślany montaż luster. O tym, że sprytnie rozmieszczone lustra powiększają optycznie przestrzeń, wie chyba każdy. Ale pamiętajmy także o podstawowej funkcji naszego zwierciadła umieszczanego nad umywalką – mamy się w nim dobrze widzieć! Według fachowców górna krawędź lustra powinna sięgać mniej więcej 180 cm od podłogi. Lustro powinno znaleźć się w odpowiedniej odległości od umywalki, co pozwoli uniknąć ciągle zachlapanej tafli.

Generalnie aranżując i remontując łazienkę warto postawić na klasykę i dobrą jakość w przypadku kosztownych i stałych elementów. Takich jak ceramika czy płytki, których przecież nie wymieniamy zbyt często. Dodatki, dekoracje, kolorowe tekstylia i akcesoria to elementy, które pozwolą stworzyć wyjątkowy, unikatowy wystrój naszej łazienki.

Zdjęcia: Pinterest, kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.