Koszt remontu łazienki

Zaczynając jakikolwiek remont musimy mieć świadomość, że wiązać się on będzie z kosztami – czasami mniejszymi, czasami większymi. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze mogą pojawić się koszty nieoczekiwane, które zawsze zaskakują i tak naprawdę mogą pojawić się na każdym etapie remontu. Okazuje się, że się nawet remont najmniejszej, kilkumetrowej łazienki może być bardzo kosztowny. O jakich kwotach mowa?

Plastikowe rury

Pierwsze koty za płoty
Kiedy decydujemy się na generalny remont łazienki, warto rozpocząć planowanie od wymiany instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Są to pierwsze prace, które powinny być wykonane. Ich koszt uzależniony jest od tego, czy chcemy zmienić miejsce naszej umywalki, czy dodatkowo ciągniemy kable pod nietypowe lampy i kinkiety, czy wanna pozostanie na swoim miejscu. Wymiana elektryki powinna zamknąć się w 500 złotych, o ile nie ma w tym nic skomplikowanego. Z kolei hydraulika w głównej mierze zależy od tego, na jakie materiały się zdecydujemy- plastikowe rurki są zdecydowanie tańsze aniżeli metalowe.

Dalsze prace
Kiedy podstawowe prace zostaną ukończone, trzeba koniecznie wynająć dobrego glazurnika, który sprawi, że nasze płytki będą się porządnie trzymały ściany i zostaną pięknie ułożone. Koszt samych płytek nie jest tragiczny, ponieważ rozpoczyna się od 20 zł za metr wzwyż. Jednak do tego trzeba doliczyć pracę glazurnika- około 40 złotych za metr położonych płytek oraz koszty związane z zakupem kleju i dosyć drogich fug. I tym sposobem położenie metra płytek kosztuje nas grubo ponad 110 złotych. Kwota ta uzależniona jest oczywiście przede wszystkim od kosztu materiałów.

Dobry glazurnik to podstawa udanego remontu

Prace wykończeniowe
Kiedy nasza łazienka jest już pięknie wykafelkowana, to możemy rozpocząć ostatni etap wykończeniowy. Zwykle cieszy nas on najbardziej ze względu na efekty, jednak najmniej ze względu na wciąż rosnące koszty. Nowe wanny, sedesy, umywalki to jeszcze nic. Trzeba też pomyśleć o meblach, które pomieszczą ręczniki i kosmetyki. Może przydałaby nam się nowa pralka? Koszty rosną również wtedy, kiedy trzeba do tego wyposażenia doliczyć jeszcze wieszaki, mydelniczki, małe kubełki. Jeśli chcemy żeby wszystko ze sobą współgrało, konieczne kupowanie jest produktów z jednej serii. Po podliczeniu wszystkich kosztów związanych z remontem łazienki okazuje się, że pięciometrowe pomieszczenie kosztowało nas nawet dziesięć tysięcy! Efekty warte tych pieniędzy? Zdecydowanie tak.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *