Remont łazienki – co trzeba wiedzieć o układaniu płytek

Na temat doboru, zastosowania i montażu okładzin w pomieszczeniach takich jak łazienka, napisano i powiedziano wiele. Pamiętajmy jednak, że jest to zagadnienie niezwykle ważne, przede wszystkim w kontekście tego, że łazienka to tzw. pomieszczenie mokre, o specyficznych, wymagających warunkach. Ponadto remont łazienki to praktycznie zawsze spore wydatki, duże nakłady pracy i inwestycja na lata. Dlatego warto wybrać odpowiedzialnie, jak najlepiej, a pozorne oszczędności (na jakości materiałów i pracy) prawie zawsze kosztują jeszcze więcej. Należy zwrócić szczególną uwagę na tak istotne kwestie jak izolacja podpłytkowa, przygotowanie powierzchni oraz wybór kleju i fugi.

Izolacja podpłytkowa - niezbędna w  łazience

Izolacja podpłytkowa – niezbędna w łazience

Izolacja na dobry początek
Izolacja podpłytkowa to bardzo ważny element prac remontowych, stanowi podstawę prawidłowo i estetyczne ułożonych okładzin. Zapewnia nie tylko wodoszczelność, ale także zabezpiecza przed naprężeniami, uszkodzeniami, zarysowaniami. W standardowych łazienkach, przy obciążeniach lekkich i doraźnych stosuje się na ogół tzw. płynną folię. Tam gdzie mamy do czynienia z dużą i stałą wilgotnością (np. brodzik wykładany płytkami) sprawdzają się szlamy cementowe. Pamiętajmy, że odpowiednia izolacja to nie tylko estetyka, ale także ochrona przed groźnymi pleśniami.

Trwale i ładnie - tylko na dobrym podłożu

Trwale i ładnie – tylko na dobrym podłożu

Grunt to podłoże

Zagruntowane, mocne, wyrównane i czyste podłoże to kolejny element udanej układanki, czyli trwale i ładnie położonych płytek łazienkowych. Jeśli na ścianie jest stary tynk należy go skuć albo ułożyć wodoodporne płyty karton-gips. Powierzchnia pod płytki musi być również wyrównana zaprawą, a następnie zagruntowana. Pamiętajmy o tym, aby pozostawić grunt do całkowitego wyschnięcia.

Piękne płytki w łazience - dobierz klej i fugę

Piękne płytki w łazience – dobierz klej i fugę

Dobierz odpowiedni klej i fugę
Klej i fuga to materiały, na których na pewno nie należy oszczędzać. Dobry klej zapobiega odpadaniu płytek, przy czym należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o przygotowanie zaprawy klejącej. Używając kleju przestrzegamy także instrukcji w zakresie sposobu nakładania, grubości i czasu działania.
Fugi dobieramy biorąc pod uwagę zarówno kolorystykę, jak i właściwości użytkowe. Pamiętajmy o tym, że fuga to nie tylko ładne wykończenie płytek, ale przede wszystkim element kompensujący naprężenia konstrukcyjne i termiczne. W praktyce pozwala to na bezpieczne kurczenie i rozszerzanie się płytek w procesie eksploatacji. Najczęściej stosuje się fugi cementowe (na nieodkształcające się powierzchnie ścian wewnątrz budynków, nienarażone na częste działanie środków czyszczących lub silnego strumienia wody) oraz cementowe – uelastycznione (wewnątrz i na zewnątrz budynków, powierzchnie narażone na odkształcenia, np. ogrzewane podłogi).

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *