Zabudowa z płyt w łazience – praktyczna i efektowna

Uniwersalne, praktyczne i proste w montażu, to zaledwie kilka atutów płyt gipsowo – kartonowych, które tak często wykorzystujemy wykańczając, zabudowując wnętrza łazienek, kuchni. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat suchej zabudowy, szczególnie że takie konstrukcje można zastosować w aranżowaniu pomieszczeń. Mogą również zastępować meble.

meb;e
Efektowne umeblowanie z płyty

Zabudowa z płyt – nie tylko ściany…
Jeśli chodzi o to, co dla nas najbardziej interesujące, czyli aranżację, wykończenie i zabudowę łazienki, płyty karton-gips mają naprawdę szerokie zastosowanie. Najbardziej oczywiste jest wykorzystanie ich do zabudowy ścian czy sufitów. W łazienkach płyty gipsowo – kartonowe sprawdzają się również wtedy, kiedy chcemy zamontować stelaż podtynkowy czy ukryć estetycznie elementy instalacji. Nieco mniej znane, ale również praktyczne, jest zastosowanie płyt do konstruowania wygodnych mebli „pod wymiar” łazienki. Z płyt gipsowo – kartonowych stworzymy naprawdę interesujące i pojemne szafki i półki łazienkowe.

Jakie płyty do łazienki?

scany łaziena
W łazienkach stosujemy specjalne płyty

Planując wykorzystanie płyt gips-karton w łazience należy oczywiście uwzględnić szczególne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. Chodzi tu przede wszystkim o wysoką wilgotność, która sprawia, że zwykłe płyty absolutnie nie sprawdzają się. A zatem jakie rozwiązania są zalecane do łazienek? Można np. sięgnąć po płyty gipsowo – kartonowe typu H2, których rdzeń zaimpregnowano preparatami hydrofobowymi co znacznie ogranicza wchłanianie wilgoci. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej i sprawnej wentylacji, która odprowadzi wilgoć z łazienki.
Płyty gipsowe z rdzeniem wykonanym z gipsu pokrytego włóknem szklanym. To kolejne rozwiązanie do wilgotnych łazienek. Jest to materiał odporny na wysoką wilgotność, wodę. Zapobiega także powstawaniu niebezpiecznych pleśni. Płyta gipsowa ze względu na swój większy ciężar jest bardzo dobrym podkładem pod malowanie albo płytki.

podwieszane stelaże
Zabudowa elementów podwieszanych

Zabudowa z płyt – co warto wiedzieć
Decyzja podjęta, użyjemy odpowiednich do łazienki płyt. Pamiętajmy o istotnych zasadach, dzięki którym zabudowa będzie trwała i estetyczna. Po pierwsze – ciężkie urządzenia pod zabudowę powinny być montowane na specjalnych stelażach. Budując konstrukcję zabudowy nośnej należy zastosować przy stelażach wzmocnione profile ościeżnicowe. Pamiętajmy, że wszelkie otwory na rury, baterię, armaturę powinny być większe o 10 mm od średnicy montowanych elementów. Aby zapobiegać wilgoci pod zabudową można obłożyć rury wełną mineralną.


Zdjęcia: shutterstock, pinterest, czterykaty, kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.