Kabiny prysznicowe – konstrukcje na miarę potrzeb

Kabina prysznicowa to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia łazienkowego. O ile nie zdecydujemy się również na wannę, jest to na pewno główna bohaterka łazienkowych zakupów oraz aranżacji. Oferta producentów, asortyment dostępny w sklepach zapewniają nam dziś wybór bardzo zróżnicowany, począwszy od marki (producenta), przez cenę, po rozwiązania związane z konstrukcją oraz montażem kabiny prysznicowej.

kabina przyścienna

Efektowna kabina przyścienna

Od narożnych do wolnostojących – wybór kabiny prysznicowej
Jeśli chodzi o konstrukcję mamy do wyboru tradycyjne kabiny narożne, kabiny przyścienne, specyficzne rozwiązanie, jakim są kabiny wnękowe oraz bardzo efektowne kabiny wolnostojące.
Narożna kabina to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, chociażby dlatego, że doskonale sprawdza się w małych łazienkach. W tym przypadku ściany łazienki stanowią dwa boki naszej kabiny. Oczywiście ściany powinny być odpowiednio wykończone, np. płytkami, gresem, pustakami szklanymi czy mozaiką (wodoodporne). Kabina narożna może być półokrągła albo prostokątna. W takich kabinach montuje się drzwi wahadłowe, harmonijkowe albo uchylne. W przypadku kabiny półokrągłej – odpowiednio wyprofilowane.
Kabiny przyścienne – przylegają do dowolnej ściany, na której zamontowana jest bateria albo panel prysznicowy. Taka kabina ma trzy szklanki przeszklone i zapewnia poczucie przestronności. Montaż kabiny prysznicowej przyściennej można wykonać na brodziku prostokątnym albo półokrągłym. W kabinach przyściennych wykorzystuje się drzwi rozsuwane, harmonijkowe, przesuwane albo wahadłowe.
Kabina wnękowa to nic innego jak wykorzystanie wnęki w pomieszczeniu, do której montuje się jedynie odpowiednie drzwi (wahadłowe, harmonijkowe albo przesuwane). Tak naprawdę na konstrukcję składają się zatem drzwi, bateria albo panel oraz np. mata antypoślizgowa.
Wolnostojące kabiny prysznicowe to zdecydowanie rozwiązanie najbardziej efektowne, ale też najkosztowniejsze. Możemy je ustawiać w dowolnie wybranym miejscu łazienki, ponieważ mają ścianki ze wszystkich stron. Najlepiej zdecydować się na kompletny zestaw, w którym są wszystkie niezbędne moduły, łącznie z panelem i brodzikiem.

Otwieramy, zamykamy – drzwi kabiny prysznicowej

kabina okrągła

Narożna kabina półokrągła z drzwiami rozsuwanymi

Bardzo ważnym elementem kabiny są drzwi. Zapewniają nie tylko szczelne zamknięcie, zapobiegając zalewaniu łazienki. Wybór odpowiedniej konstrukcji wpływa również na ergonomię, np. w małych łazienkach.
Drzwi przesuwne to bardzo popularne rozwiązanie. Są montowane na specjalnych łożyskach, suwakach albo podwiesza się je od góry na rolkach. Mogą rozsuwać się w jedną albo w dwie strony, a poszczególne części zachodzą na siebie. Jest to bardzo praktyczna konstrukcja, zwłaszcza, gdy wyzwaniem jest mały metraż.
Składane harmonijkowe drzwi to również doskonały pomysł w małych łazienkach. Składają się do wewnątrz, ale nie ograniczają prawie wcale przestrzeni w kabinie
Drzwi wahadłowe otwierają się na zasadzie tradycyjnych rozwiązań. Montuje się na specjalnych zawiasach. Taka konstrukcja jest stosowana na ogół w kabinach wnękowych i narożnych. Szczelność drzwi zapewniają magnetyczne uszczelki domykające drzwi kabiny.

Zdjęcia: keramagdesign.de, kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *