Sposoby montażu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe stanowi nowoczesny, wygodny, a przy tym oszczędny sposób ogrzania łazienki, która ze względu na rodzaj wykonywanych w jej wnętrzu zabiegów, powinna być zdecydowanie najcieplejszym i najprzyjemniejszym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu. Tradycyjne grzejniki ścienne, stosowane w polskich łazienkach, często nie dostarczają wymaganej przez nas ilości ciepła, szczególnie w czasie mroźnych dni. Wiele osób decyduje się na dogrzewanie dodatkowymi grzejnikami, podłączanymi do gniazdka lub montuje grzałki, które jednak pobierają większą ilość prądu, narażając nas na wysokie rachunki za energię elektryczną. Tymczasem ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty eksploatacji ciepła, gdyż nagrzewa wnętrze łazienki powoli i równomiernie. Obecnie istnieją dwa sposoby montażu wodnego ogrzewania podłogowego: „na mokro” i „na sucho”.

Na mokro

Ogrzewanie podłogowe ukryte pod terakotą

Ogrzewanie podłogowe ukryte pod terakotą

Instalacja wodnego ogrzewania na mokro jest najczęściej stosowanym sposobem w domach murowanych przez wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. W pierwszej kolejności rurę grzewczą montujemy na izolacji przy pomocy tzw. szyn montażowych lub spinek, które wbija się bezpośrednio w izolację. Całość zostaje następnie zalana specjalną zaprawą, po czym należy odczekać określony czas, około jednego miesiąca, by zaprawa nabrała odpowiedniej konsystencji oraz twardości. Dodatkowo jastrych powinien być odpowiednio nagrzewany o kolejne pięć stopni więcej kolejnego dnia w celu odparowania wilgoci. Dopiero po upływie określonego czasu możemy rozpocząć układanie terakoty na tak przygotowanej powierzchni.

Na sucho

Ogrzewanie podłogowe ukryte pod drewnianymi panelami

Ogrzewanie podłogowe ukryte pod drewnianymi panelami

Instalacja ogrzewania podłogowego na sucho doskonale sprawdza się natomiast w drewnianych domach, gdzie istotne znaczenie ma waga i obciążenie poszczególnych elementów ogrzewania. Rury grzewcze zostają umieszczone w specjalnie przygotowanych (wydrążonych rowkach) w izolacji. Dodatkowo przy montażu na sucho wykorzystuje się okładzinę aluminiową, pełniącą funkcję ekranu grzewczego. Na tak przygotowaną powierzchnię układa się panele podłogowe, płytki lub inne materiały. W tym przypadku nie stosuje się wylewki zaprawą betonową, gdyż niepotrzebnie mogłaby ona obciążać delikatne drewniane stropy. Montaż instalacji ogrzewania podłogowego „na sucho” jest zdecydowanie prostszy, mniej pracochłonny, a przede wszystkim tańszy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *