Wybieramy i montujemy pustaki szklane

W poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy bardzo interesujący pomysł na praktyczną i efektowną aranżację łazienki przy zastosowaniu pustaków szklanych. Wiemy już, że może być ładnie, niebanalnie i pomysłowo. Warto zatem poznać kilka istotnych atutów luksferów i dowiedzieć się nieco więcej o ich montażu.

Parametry techniczne – atuty luksferów

Luksfery przepuszczają światło

Luksfery przepuszczają światło

Przede wszystkim luksfery przepuszczają sporo światła. W przypadku bezbarwnych pustaków jest to przepuszczalność na poziomie 75-80%. Odpowiednio pustaki kolorowe to przepuszczalność 50-70%, barwione powierzchniowo – ok. 55%, barwione w masie – 65%. Jednocześnie luksfery zapewniają doskonałą izolację termiczną oraz dźwiękoszczelność, co przy takich wskaźnikach przenikania światła, jest ewenementem wśród materiałów budowlanych. Wystarczy powiedzieć, że wskaźnik izolacyjności akustycznej (RAI) dla pustaków szklanych ma wartość ok. 40-45dB, a standard dla ścianek działowych wynosi 30dB. Z kolei dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej efektywnie wykorzystujemy zainstalowane w łazience ogrzewanie.

Wymiary i wzornictwo luksferów
Atutem pustaków szklanych jest również wzornictwo. Pamiętajmy, że czasy zielonych lub białych nudnych kwadratów już dawno minęły. Standardowe rozmiary luksferów kwadratowych to 19 x 19 cm, grubość 8 lub 10 cm oraz 24 x 24 cm i grubość 8 cm. W przypadku prostokątnych pustaków – 24 x 11,5 cm lub 19 x 9 cm, grubość 8 cm. Oczywiście zawsze można zamówić luksfery w indywidualnie dopasowanych wymiarach, a także kształtach np. narożne, zaokrąglone albo o ściętych krawędziach. Szeroki wybór dotyczy także wzorów, kolorów i stopnia barwienia. Standardowe i najczęściej wybierane wzory to fale, chmurki, prążki czy efektowne krople deszczu. Warto zauważyć, że luksfery z takimi wzorami to rozwiązanie bardzo praktyczne – nie widać na nich kropel wody, zachlapania itp.

Montaż pustaków szklanych

Montaż pustaków szklanych

Montaż pustaków szklanych
Oczywiście podobnie jak wiele prac remontowych, takich jak montaż ceramiki łazienkowej, oświetlenia czy płytek, również instalację szklanych pustaków można wykonać samodzielnie albo zlecić fachowcom. Poniżej kilka istotnych informacji dla amatorów, majsterkowiczów i złotych rączek. Ścianki z pustaków szklanych można łączyć na kilka sposobów. Metoda tradycyjna to zastosowanie zaprawy cementowej. Szklana ścianka jest łączona ze ścianami i stropem stalową ramą przytwierdzoną specjalnymi kołkami. Do połączenia szklanych kształtek wykorzystuje się zaprawę gęstą, z dodatkiem plastyfikatora. Szerokość spoin powinna wynieść od 6 do 15mm. Pamiętajmy, żeby nie używać zapraw szybko wiążących oraz uszczelnić pianką poliuretanową miejsce styku ramy i ściany. Pustaki szklane montuje się także przy użyciu profili, które mogą być wykonane z drewna, aluminium lub PCW. Pustaki układa się wówczas na ramie profili poziomych oraz pionowych. Po ułożeniu całej konstrukcji profile wypełnia się specjalną zaprawą. Prosta metoda, polecana szczególnie dla „amatorów”, to suchy system montażu ścian z pustaków szklanych. W pierwszej kolejności układa się ramę zewnętrzną, profile spina się kątownikami. Po umocowaniu ramy do ścian i podłogi w przegródkach umieszcza się luksfery, a spoiny wypełnia się masą silikonową.
Z zaprawą czy bez – efekt jest murowany!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *