Nie takie sprzątanie straszne jak je malują…

Łazienka kojarzy się z czystością – dotyczy to zarówno higieny osobistej, jak i domowego „zarządzania” porządkiem. Łazienka to kąpiele, codzienna toaleta, to pranie, sprzątanie, najczęściej również domowy magazyn ze środkami czystości. Jednocześnie jest to pomieszczenie, które nie tak łatwo utrzymać w należytej czystości. Z reguły jest niewielkie i narażone na wilgoć, zachlapania itp. Poniżej kilka praktycznych porad, które pomogą zachować ład i higienę w łazience.

Sprzątanie, mycie, pucowanie – to oczywiście niezbędne czynności, ale na utrzymanie łazienki w czystości mają wpływ również rozwiązania zastosowane w zakresie wyposażenia, aranżacji i wystroju. Jak się okazuje można połączyć przyjemne z pożytecznym – stylową łazienkę i pomieszczenie, które łatwo utrzymać w czystości.

To co najważniejsze, czyli światło, podłogi i ściany

czystość w łazience
Czyste podłogi i kafelki

Chyba nikt nie lubi śladów kropel na płytkach czy brudnych fug, łazienka od razu wygląda na zaniedbaną. Aby uniknąć odbarwienia fug, należy od razu zabezpieczyć je specjalnym impregnatem. Jeśli zdecydujemy się na matowe kafelki, unikniemy ciągłego czyszczenia i polerowania. Lustra to element, który może dodać łazience przestrzeni i elegancji. Niestety zaparowane nie wyglądają zbyt efektownie. Dobrym pomysłem jest zastosowanie folii grzejnych, które przykleja się na tylnej ścianie lustra, dzięki czemu problem zaparowanej tafli zostaje wyeliminowany. Jak się okazuje również przemyślany montaż oświetlenia może być sprzymierzeńcem w porządkach. Przede wszystkim zapewnia odpowiednie światło, przy którym nie umknie nam żadna plama. Poza tym warto zastosować punkty świetlne, które łatwo utrzymać w czystości, np. halogeny w suficie zamiast plafonów.

Porządek w łazience
Porządek w szafkach łazienkowych

Praktycznie i stylowo
Wyposażenie łazienki ma ogromny wpływ na ład i czystość. W tym taki istotne elementy jak wybór i montaż ceramiki sanitarnej oraz urządzeń. Na pewno dobrym pomysłem jest „schowanie”, zabudowanie instalacji. Wpływa to na estetykę oraz utrzymanie czystości. Sprawdzają się zestawy podtynkowe, np. w przypadku WC. Ważnym elementem w łazience jest również ogrzewanie. Najczęściej stosuje się obecnie grzejniki drabinkowe. To nie tylko komfort termiczny, ale również doskonały pomysł na suszenie ręczników, z czym miewamy problem w wilgotnej łazience. I wreszcie meble łazienkowe, które stanowią ważny element wystroju. Przede wszystkim jednak można w nich schować niezbędne w łazience akcesoria – od kosmetyków po środki czystości. Zależność jest oczywista – im więcej w szafkach tym mniej miejsc dla wszechobecnego kurzu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.