Światło LED w łazience

Oświetlenie łazienki to temat dość popularny, który również tu pojawia się dość często. Dziś skoncentrujemy się na specyficznym rodzaju świateł, które również sprawdzają się w łazience. Mowa o lampach LED, które montujemy dziś w różnych pomieszczeniach.

Dlaczego wybieramy oświetlenie LED?
Decydują o tym zarówno względy czysto ekonomiczne, jak i atrakcyjne wzornictwo. Lampy LED-owe to dość tania eksploatacja i możliwość montażu nie tylko w różnych wnętrzach, ale także praktycznie w każdym miejscu – na ścianach, sufitach, w niszach. Zanim jednak ruszymy na zakupy warto wiedzieć więcej na ten temat, a najlepsze będą wskazówki z poradnika opracowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pamiętając jednocześnie o tym, że cenne informacje znajdują się również na opakowaniu żarówek, lamp LED.

punkty led
Światło LED montowane w różnych miejscach

Aby światło było odpowiednie
Wybierając żarówkę LED zwracamy uwagę na liczbę tzw. lumenów, waty mają tu znaczenie drugorzędne. Zależność jest taka, że im więcej lumenów tym silniejsze będzie światło. Kolejne ważne kryterium to współczynnik oddawania barw CRI(Ra), który definiuje nam wpływ oświetlenia na kolory. Najwyższy współczynnik posiada światło dzienne (Ra=100), dlatego stosuje się je jako punkt odniesienia. Tym samym wiadomo, że im wartość Ra bliższa 100, tym lampa lepiej będzie oddawała naturalne kolory. Z kolei barwa światła wyrażana jest parametrem K. Ciepłe barwy to wskaźnik poniżej 3300 ºK.

Niektórym nie zależy na naturalnych kolorach
Niektórym nie zależy na naturalnych kolorach

Bezpieczne światło
Lampy i żarówki w łazience to również kwestia bezpieczeństwa. W przypadku oświetlenia LED istotny jest wpływ na zdrowie domowników, co wiąże się z emisją i oddziaływaniem światła niebieskiego. Warto znać czterostopniową skalę grup ryzyka pod kątem emitowanego światła:
• grupa wolna od ryzyka (określane też jako RG 0),
• grupa ryzyka 1 (niskie ryzyko),
• grupa ryzyka 2 (umiarkowane ryzyko),
• grupa ryzyka 3 (wysokie ryzyko).
W przypadku braku informacji na opakowaniu uważa się, że lampa nie zagraża zdrowiu człowieka.

stylowe światła led
Bezpiecznie i stylowo oświetlona łazienka

Opakowania do czytania
Warto dokładnie obejrzeć opakowanie naszej żarówki, ponieważ producenci umieszczają tu wiele ważnych informacji. Znajdziemy tu np. parametr znamionowego napięcia zasilającego lub zakresu napięć (V lub Volt), mocy znamionowej (W lub Wat) i częstotliwości znamionowej (Hz). Oczywiście szukamy również znaku CE, który informuje o tym, że produkt spełnia normy unijnego prawa harmonizacyjnego.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.