Jak dbać o grzejniki w łazience

Ogrzewanie to jedna z istotniejszych instalacji. Szczególnie w łazience, gdzie nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale również zapobiega wilgoci. Wybór odpowiedniego rozwiązania, rodzaje grzejników oraz instalacji to zasadnicza kwestia, ale równie ważne jest, aby prawidłowo o nie dbać i konserwować.

Wybór i montaż grzejnika łazienkowego
Wybór i montaż grzejnika łazienkowego

Od wyboru przez montaż po eksploatację
Oczywiście odpowiednia eksploatacja i konserwacja dotyczą wszystkich grzejników w ramach instalacji grzewczej. Niemniej jednak ze względu na specyfikę łazienki warto zadbać o prawidłowy wybór, montaż i zastosowanie na każdym etapie.
A zatem pamiętajmy, że należy zastosować rozwiązania przeznaczone specjalnie do łazienek, czyli wnętrz o wyższej wilgotności. Nie sprawdzają się tu tradycyjne grzejniki płytowe. Praktycznie wszystkie grzejniki do łazienek mają odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne. Ze względu na to, że w instalacjach czynnikiem grzewczym jest woda, bardzo istotnym elementem jest sprawdzenie jej jakości jeszcze przed montażem instalacji. Chodzi przede wszystkim o badanie pod względem korozyjnego działania wody. Warto również dodać do instalacji tzw. inhibitor korozji, czyli płyn zabezpieczający przed korozyjnym wpływem wody.
Bardzo istotnym zagadnieniem jest profesjonalny montaż grzejników, najlepiej przez polecanych ekspertów. Warto także znać podstawowe zasady i parametry ważne przy montażu. Otóż grzejnik powinien znaleźć się w odległości co najmniej 10 cm od parapetu i 10 cm od ściany, co zapewnia optymalny obieg powietrza i efektywność grzania.

Czyste i zabezpieczone grzejniki

Czyste, odpowietrzone grzejniki
Czyste, odpowietrzone grzejniki

O bezpieczeństwo i czystość grzejników należy zadbać już w fazie montażu i ewentualnego remontu. Nie należy zatem usuwać ochronnej osłony fabrycznej, jeśli w łazience trwają jeszcze jakieś prace remontowe. Jeżeli grzejnik był zamontowany już wcześniej, należy osłonić go np. folią ochronną. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o zabrudzenia i zachlapania farbą. Poważnym problemem są ewentualne uszkodzenia i zarysowania, jako potencjalne ogniska korozji. Jeśli już zdarzyła się taka „usterka”, warto skorzystać ze specjalnych farb antykorozyjnych przeznaczonych do grzejników.
Jeśli chodzi o standardową konserwację i czyszczenie grzejników stalowych, wystarczy systematycznie czyścić je delikatną ściereczką bez użycia inwazyjnych, ostrych środków czyszczących.

Odpowietrzanie grzejników oraz instalacji
Grzejnik grzeje słabo i nieefektywnie, jest źródłem dziwnych, niepokojących dźwięków – to na ogół sygnał, że instalacja jest zapowietrzona. Aby uniknąć takich sytuacji należy systematycznie odpowietrzać grzejniki łazienkowe (co najmniej raz w sezonie, najlepiej na początku okresu grzewczego). Wiele nowych grzejników jest standardowo wyposażanych w odpowietrznik. Do starszych instalacji takie urządzenia można po prostu dokupić.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.