Dobra wentylacja łazienki

Przygotowując się do remontu łazienki skupiamy się na planowaniu funkcjonalnego jej układu, odpowiedniego jej wyposażenia oraz zakupie materiałów, którymi będziemy mogli pokryć jej ściany i podłogi, czy obudować np. wannę. Nie zapominajmy jednak o tym, że w łazience ważne jest nie tylko to, co widoczne, namacalne. Ważne jest także to, czego nie widać, ale na pewno czuć. Chodzi o wentylację. Odpowiednia wentylacja w łazience to kwestia priorytetowa, o której pod żadnym pozorem nie można zapominać. To dzięki niej możemy zapomnieć o brzydkich zapachach, wilgoci unoszącej się w powietrzu, czy mało estetycznych grzybach, które pod wpływem owej wilgoci pojawiają się na ścianach.Odpowiednia wentylacja podstawą braku wilgoci

Elektryczna kratka wentylacyjna

Najlepsza jest oczywiście wentylacja naturalna. Taka możliwa jest przede wszystkim w łazienkach, które posiadają okna. Wystarczy, by okno w łazience było nawet lekko uchylone, czy rozszczelnione, a już to pozwoli na wymianę powietrza i usunięcie wilgoci. Okno w łazience powinno być otwierane tak często i na tak długo jak to tylko możliwe – świeżego powietrza bowiem nigdy nie za dużo. Co jednak zrobić, jeśli się okna w łazience nie posiada? Z takim problemem borykają się niemal wszyscy mieszkańcy bloków. Ci chcąc zapewnić w łaziene odpowiednią wentylację, muszą sobie radzić inaczej. Warto zainwestować np. w elektryczną kratkę wentylacyjną, którą podłącza się do włącznika oświetlenia. Taka bedzie działać zawsze wtedy, kiedy w łazience będzie palić się światło. Kratka wentylacyjna to jednak nie wszystko. Łazienka bez okna wymaga dodatkowej wentylacji. Dodatkową wentylację mogą zaś zapewnić drzwi o odpowiednio wyciętych otworach. Kupując drzwi musimy się zorientować, czy kratka lub otwory w nich umiejscowione dają możliwość przepływu odpowiedniej ilości powietrza. Jeśli bowiem nie zapewnimy swobodnego dopływu powietrza do łazienki możemy liczyć nie tylko na grzyby na ścianach, ale także na nieprzyjemności ze strony administracji.

Zimno płynące z kratki wentylacyjnej

Okno- naturalna forma wentylacji

Jeśli w naszej łazience pojawi się niepokojący chłód, który swoje źródło będzie miał właśnie w kratce wentylacyjnej, nie pozostaje nam nic innego jak zgłosić ten problem do administracji. Taka sytuacja nie może mieć miejsca, ponieważ powietrze powinno być zasysane z łazienki na zewnątrz, a nie odwrotnie. Nie próbujmy sami zakrywać kratki gazetami, szmatkami ani niczym innym, ponieważ może to stanowić realne zagrożenie dla naszego życia. Zatykanie kratki wentylacyjnej jest szczególnie niebezpieczne, jeśli ma się w łazience piecyk – możemy się bowiem zaczadzić tlenkiem węgla, który uaktywnia się przy spalaniu. Ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy i są świadkami wielkich tragedii. Tych zaś można uniknąć, jeśli się zadba o odpowiednią wentylacją łazienki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *