Gniazdka w łazience

W każdej łazience obecność gniazda jest niezbędna. Pralka, suszarka, prostownica do włosów i maszynka do golenia – te wszystkie urządzenia wymagają prawidłowego zasilania. Jednak musimy pamiętać o tym, że woda i prąd to dwaj antagoniści. Trzeba zachować ostrożność i zasady bezpieczeństwa podczas instalowania osprzętu. Niezmiernie ważny jest również dobry wybór gniazdek elektrycznych.

Rodzaje gniazdek elektrycznych
Planując remont łazienki, wybieramy gniazda elektryczne, które są przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonym stanie wilgotności. W marketach budowlanych takie urządzenia są oznaczone symbolem IP 44, co oznacza, że mają dużą odporność na kontakt z wodą.

Instalacja elektryczna w łazience
Instalacja elektryczna w łazience

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę gniazdek do łazienki. Jeśli wziąć pod uwagę kształt, mamy do wyboru gniazdka kanciaste i okrągłe w kolorze metalicznym lub matowym. Możemy również kupić gniazda, w których można wymienić ramkę na inną, dopasowując ją kolorystycznie do stylu naszej łazienki. Można takie gniazda montować nawet w ramkach wielokrotnych.

Bryzgoszczelne gniazda powinny być wyposażone w uszczelki i klapkę oraz  zainstalowane poza strefą, gdzie znajduje się wanna i prysznic. Jeżeli w domu mamy małe dzieci, nie zapomnijmy o dodatkowych zabezpieczeniach w postaci przesłon torów płynącego prądu.

Projektowanie wnętrza z gniazdkami
Planując remont łazienki, musimy wziąć pod uwagę wizualizację ustawienia pralki, umywalki czy grzejnika. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozmieścić gniazdka, biorąc pod uwagę fakt, że musimy je tak założyć, aby były faktycznie niewidoczne.

Gniazdka w łazience
Gniazdka w łazience

Musimy równocześnie zadbać o łatwy dostęp do gniazdek i włączników. Włącznik i wyłącznik oświetlenia zwykle montujemy przy wejściu do pomieszczenia, zaś przycisk oświetlający lustro najlepiej jest zainstalować obok niego. Dobrze jest także w pobliżu lustra zamontować gniazdko. To przecież właśnie przy lustrze najczęściej używamy  golarki, prostownicy czy suszarki.

Możemy kierować się wytycznymi RAL, które są bardzo przydane przy projektowaniu i remontowaniu wnętrza łazienki. W łazienkach możemy stosować jedynie gniazdka wtyczkowe bryzgoszczelne, które instalujemy poza strefą 2. To oznacza, że takie gniazdo powinno znaleźć się w odległości min. 60 cm od krawędzi wanny czy wolnostojącej kabiny prysznicowej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.