Układamy płytki ceramiczne na podłodze

Układanie płytek ceramicznych na podłodze w łazience nie należy do łatwych zdań. Wymaga ono odpowiedniej wiedzy, umiejętności, precyzji oraz doświadczenia. Układając płytki samodzielnie łatwo popełnić błąd, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, warto zlecić pracę specjalistycznej firmie usługowo – remontowej lub fachowcowi, zwłaszcza, że materiały niezbędne do układania są dosyć drogie. Oto kilka wskazówek dla tych, którzy mimo wszystko zdecydują się na to, by samodzielnie położyć podłogę w swojej łazience.
Niezbędne narzędzia i materiały
Zanim przystąpimy do układania płytek ceramicznych na podłodze, warto sporządzić listę niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Mając taką listę zaoszczędzimy czas oraz unikniemy niepotrzebnego stresu.
Efektowna podłoga "w karo"

Efektowna podłoga „w karo”

Na liście rzeczy niezbędnych muszą koniecznie znaleźć się przede wszystkim: wiertarka z końcówką mieszającą, odpowiedniej wielkości wiadro, dwie poziomice (mała i duża), kątownik, maszyna do cięcia płytek (tzw. gilotyna lub łamacz), paca ze stali nierdzewnej oraz paca z tzw. „grzebieniem” służąca do nakładania kleju oraz krzyżyki dystansowe określonej wielkości (w zależności od rodzaju fugi, jaką zamierzamy zastosować).

Warto zaopatrzyć się również w skrobak do spoin, miękką szczotkę i gąbkę do usuwania nadmiaru kleju bądź fugi. W zasięgu naszej ręki powinna znaleźć się oczywiście odpowiednia ilość płytek ceramicznych oraz kleju do układania. Zarówno płytki ceramiczne jak również klej do układania powinien być sprawdzonej, znanej na rynku z solidności i uczciwości firmy. Jeśli wszystkie narzędzia i materiały mamy już przygotowane, możemy rozpocząć niezbędne prace.
Rozpoczynamy i kontynuujemy prace
Układanie płytek ceramicznych na podłodze w naszej łazience powinniśmy rozpocząć od przygotowania w odpowiedni sposób podłoża, które musi być przede wszystkim wyrównane (najlepiej tzw. wylewką samopoziomującą), wypoziomowane, czyste i suche, a wszelkie nierówności na nim wygładzone.
Podłoga z "dywanikiem" z płytek

Podłoga z „dywanikiem” z płytek

Przygotowaną i wyrównaną powierzchnię należy zagruntować (pędzlem lub specjalnym wałkiem), ponownie oczyścić i osuszyć. Następnie przygotowujemy przy pomocy wiertarki z końcówką mieszającą klej do układania, stosując się ściśle do rad i wskazówek producenta zawartych w instrukcji dołączonej do produktu. Klej możemy nanosić na dwa podstawowe sposoby: nakładając na poszczególne płytki, dociskając je mocno do podłoża, a następnie poziomując lub nakładając bezpośrednio na całą ścianę, rozprowadzając i wyrównując go przy użyciu pacy ze specjalnym grzebieniem. Dopiero na tak przygotowane podłoże kładziemy płytki.

Pamiętajmy, by zachować odpowiednią odległość między płytkami oraz poziom. Dzięki temu nasza łazienka po zakończeniu prac nabierze estetycznego i eleganckiego wyglądu. Specjaliści zalecają, by przy układaniu płytek ceramicznych na podłodze spoina między poszczególnymi płytkami wynosiła około trzech milimetrów.
Po zakończeniu układania materiału, należy dokończyć dzieło odpowiednio dobranymi fugami, a następnie ukończone dzieło wyczyścić.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *