Izolacja przeciwwilgociowa – jak uszczelnić mokre strefy łazienki

Wśród wielu specyficznych wymogów, jakie stawia przed nami urządzenie, wykończenie i wyposażenie łazienki, jednym z najistotniejszych jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o zminimalizowanie ryzyka zalania mieszkania sąsiadów. Znacznie poważniejsze są konsekwencje takie jak korozja biologiczna czyli rozwój grzybów, pleśni, glonów oraz wypłukiwanie spoiwa, niszczenie betonu, pękanie murów.

Umywalka, kabina prysznicowa - to tzw. strefy mokre

Umywalka, kabina prysznicowa – to tzw. strefy mokre

Zagrożenia w strefach mokrych łazienki
Jak widać wilgotność i specyfika mokrych pomieszczeń to nie (nomen omen) przelewki. Niestety wiele osób uważa, że wystarczającym zabezpieczeniem jest ułożenie płytek i odpowiednie fugi. Oczywiście jest to materiał odporny na wilgoć i nienasiąkliwy. Niemniej jednak nie jest w pełni wodoszczelny, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę szczeliny wzdłuż krawędzi wanien, umywalek, brodzików. W tych miejscach nie ma mowy o stuprocentowej wodoszczelności, a w praktyce zawsze woda dostaje się pod ułożoną okładzinę. W łazienkach miejsca szczególnie narażone na takie zjawisko to tzw. strefa mokra, czyli cała podłoga, ściany w pobliżu kabiny, wanny i umywalki do wysokości 10 cm nad podłogą.

Skuteczne materiały uszczelniające

Należy wybrać odpowiednie materiały szczelniające

Należy wybrać odpowiednie materiały uszczelniające

A zatem nie trzeba chyba nikogo przekonywać do uszczelniania newralgicznych powierzchni. Natomiast na pewno warto wiedzieć czym i jak zapewnić skuteczną izolację. Najczęściej stosuje się jedno- albo dwuskładnikowe bezspoinowe folie uszczelniające albo wodoszczelne zaprawy cementowe.
Folia w płynie jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Składa się ze spoiwa polimerowego, wypełniaczy, środków modyfikujących. Niezbędne są również specjalne akcesoria (taśmy uszczelniające, narożniki i pierścienie). Folie w płynie są wodoszczelne i elastyczne.
Uszczelnienia dwuskładnikowe to specjalne zaprawy wyprodukowane na bazie cementu portlandzkiego, po dodaniu środków uszczelniających i uelastyczniających. Suche zaprawy dwuskładnikowe miesza się ze specjalną emulsją polimerową.
Na rynku dostępne są także cementowe zaprawy uszczelniające. Jest to sucha zaprawa – mieszanka wysokiej jakości cementów, żywic proszkowych, mineralnych wypełniaczy i modyfikatorów. Takie zaprawy stosuje się na wewnętrznych oraz zewnętrznych ścianach i podłogach.

Akcesoria do uszczelniania

Materiały uszczelniające i akcesoria zapewnią skuteczną izolację przeciwwilgociową

Materiały uszczelniające i akcesoria zapewnią skuteczną izolację przeciwwilgociową

Choć dodatkowe elementy nazywa się akcesoriami, stanowią one niezbędny komponent izolacji. Taśmy zabezpieczają tzw. przerwy dylatacyjne i krawędzie (np. połączenie ściany i podłogi). Aby uszczelnić wewnętrzne i zewnętrzne naroża ścian przy podłodze wykorzystuje się specjalne narożniki. Z kolei przy pomocy pierścieni zapewniamy izolację w miejscach takich jak kratki ściekowe i wejścia rur w ściany oraz podłogi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *