Lakier czy olej – zabezpieczamy drewniane podłogi w łazience

Drewniane podłogi to bez wątpienia jeden z najciekawszych trendów, jeśli chodzi o łazienkowe aranżacje. Ze względu na to, że remont łazienki to wyzwanie i nie przeprowadza się go zbyt często, na pewno warto dołożyć wszelkich starań, jeśli chodzi o trwałość i estetykę. Szczególnie, że łazienka to również specyficzne, i wymagające warunki.

drewniana podłoga

Drewniana podłoga – elegancka, stylowa, modna

Jeśli chodzi o zabezpieczanie drewnianych podłóg stosuje się lakierowanie i olejowanie, przy czym w łazienkach częściej wybieramy olejowanie. Jedna i druga metoda ma na celu przede wszystkim ochronę poprzez wzmocnienie struktury drewna. Jednocześnie nowoczesne środki konserwujące nadają drewnianym podłogom efektowny wygląd, podkreślają strukturę i nadają połysk.

połysk pdłoga drewniana

Podłoga może zachwycać eleganckim połyskiem

Kiedy stosujemy lakier, a kiedy olejowanie podłóg
Dzięki lakierowaniu podłoga drewniana zyskuje solidną, trwałą powłokę, która będzie odporna na większość uszkodzeń mechanicznych, nie wymaga też częstych renowacji. Tym samym jest to rozwiązanie do pomieszczeń, które są intensywnie eksploatowane. Lakierując można uzyskać różne stopnie połysku – od efektu lustrzanego po mat. Przy czym błyszcząca podłoga jest bardziej podatna na widoczne zarysowania.
Olejowanie działa nieco inaczej, nie tworzy bowiem odpornej powłoki lecz wnika w strukturę drewna i głęboko impregnuje podłogę. W tym przypadku uzyskujemy matowy efekt. Niewątpliwie jest to rozwiązanie idealne, jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym designie – zachowujemy, podkreślamy słoje desek, podkreślany piękno drewna. Jednocześnie podłogi są antystatyczne, nie przyciągają kurzu, są antypoślizgowe i stabilne. Właśnie dlatego podłogi łazienkowe zabezpieczamy olejem. Warto jednak mieć na uwadze, że olejowana powierzchnia wymaga ponawiania zabezpieczania mniej więcej raz na 1-2 lata. Stosuje się także cykliczną konserwację preparatami zalecanymi przez producentów olejów ochronnych.

matowa podłoga

Naturalny, matowy wygląd drewnianej podłogi

Lakierowanie i olejowanie – ja to się robi
Powierzchnia pod lakier albo olej musi być:
• czysta,
• sucha,
• stabilna,
• równa
Najlepsze warunki do lakierowania to temperatura od 15 do 25 °C, drewno powinno mieć wilgotność na poziomie 7-11% przy względnej wilgotności powietrza od 40 % do 65 %. W procesie olejowania (nakładanie i wysychanie) temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić min. 15°C, a wilgotność względna powietrza max 80%. Oczywiście można spróbować samodzielnie zmierzyć się z tym zadaniem, choć niewątpliwie jest to praca, w której niezbędne są zarówno wiedza i doświadczenie, jak i specjalistyczne narzędzia. Zakres czynności w procesie lakierowania obejmuje: przygotowanie pomieszczenia i posadzki do lakierowania, w przypadku renowacji też usunięcie starych powłok, szlifowanie, czyszczenie, lakierowanie i szlifowanie międzywarstwowe. Zarówno lakier, jak i olej należy nakładać w 2-3 warstwach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *