Kolory w łazience – od klasyki do ekstrawagancji

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają swoją energię, wpływają na nasz nastrój. Dlatego np. w sypialni nie zaleca się malowania ścian na żywe, energetyczne kolory, które pobudzają nas do działania. Łazienka to dość specyficzne pomieszczenie, które pod względem kolorystycznym daje nam bardzo dużą swobodę i możliwość wykorzystania własnej kreatywności.

Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie łazienka jest takim miejscem, w którym możemy zaryzykować, zdecydować się na zestawienia, których nie zastosujemy w sypialni, salonie czy kuchni. Oczywiście zawsze sprawdza się również klasyka, którą można przełamać jakimś niebanalnym, odważnym akcentem.

szara łazienka

Klasyczne odcienie szarości

Łazienka – kraina łagodności
Uniwersalne i zawsze na miejscu są wszelkie stonowane i łagodne szarości, beże, biel. Sprawdzą się w monochromatycznej kolorystyce, jak również jako idealne tło dla mocniejszych akcentów. Na tle szarych czy beżowych płytek idealnie prezentują się meble klasyczne, retro, jak również nowoczesne czy awangardowe. Pasuje tu armatura w kolorze srebrnym i złotym, matowa i błyszcząca. Takie jasne, jednolite kolory to również doskonały sposób na optyczne powiększenie małej łazienki.
Decydując się na białe kafelki warto wziąć pod uwagę dodatki w kolorach. Tym bardziej, że na takim tle wygląda dobrze praktycznie każdy kolor. Można wybrać ciepłe, klasyczne brązy lub mocne odcienie pomarańczy, żółci. Zimne kolory takie jak fiolet czy niebieski to także idealne dopełnienie białych ścian. Klasyką gatunku jest oczywiście zestawienie black&white. Mogą być to dodatki albo elementy mozaiki czarno – białej.

kolorowe akcenty

Kolorowe dodatki i akcesoria

Na falach błękitu
Trudno o bardziej „łazienkowy” kolor niż odcienie klasycznego wodnego koloru, jakim jest niebieski. Nic więc dziwnego, że najczęściej wybierane płytki czy farby do łazienki są zazwyczaj niebieskie. Błękit oceanu to doskonałe tło dla większości łazienkowych akcesoriów – białej ceramiki, a także mebli i wyposażenia w naturalnych kolorach (beż, szarość, brąz).

błekit i biel

Błękit i biel – idealne zestawienie

Czerwony – zastrzyk energii
Niewątpliwie czerwień to najbardziej intensywna barwa. Jeśli aranżacja łazienki ma być żywa, energetyczna warto postawić na taki właśnie kolor, ewentualnie na oranż, fuksję, soczystą zieleń czy mocny fiolet. Oczywiście przy tak intensywnych kolorach warto pomyśleć o stonowaniu ich połączeniem z neutralnymi kolorami, takimi jak chociażby biel i czerń. Efektowna łazienka w czerwieni wymaga zastanowienia się nad dodatkami, dekoracjami, ceramiką. Nie chcemy przecież, aby pobyt w łazience męczył i przytłaczał feerią barw.
Niezależnie od tego czy w duszy gra nam ekstrawagancko czy też klasyczne, zawsze starajmy się stworzyć całość – stylistycznie i kolorystycznie.

czerwony kolor w łazience

Energetyczna czerwień dla odważnych

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *