Sypialnia z łazienką – stylowo i komfortowo

Wiele rozwiązań aranżacyjnych i architektonicznych jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu znaliśmy głównie z katalogów czy z tzw. amerykańskich filmów. Jedną z takich koncepcji jest niewątpliwie sypialnia z łazienką. Nie łazienka obok czy tuż przy pokoju, w którym śpimy, ale razem – w jednym pomieszczeniu.

Sypialnia i łazienka razem
Sąsiadujące ze sobą łazienka oraz sypialnia to pomysł, który coraz częściej stosuje się, szczególnie w nowych domach, gdzie projekt uwzględnia więcej niż jedną łazienkę. Należy bowiem pamiętać, że jedno łazienkowe pomieszczenie tuż przy sypialni albo razem nią, zdaje egzamin tylko w przypadku singli albo pary bez dzieci. Jeśli możemy pozwolić sobie na komfort posiadania własnej łazienki koncepcja urządzenia jednego pomieszczenia z sypialnią jest bez wątpienia kusząca i bardzo atrakcyjna pod względem aranżacji domu czy apartamentu.
Sypialnia z łazienką otwiera przed nami wiele różnych możliwości, nie ograniczamy się jedynie do wstawienia wanny do sypialni. Dlatego idealnie byłoby pomyśleć o takiej opcji już na etapie projektowania domu czy w czasie generalnych prac remontowych, modernizacyjnych. Choć oczywiście nigdy nie jest za późno na spełnienie marzenia o kąpielowym salonie razem z sypialnią. Wyzwaniem może być wówczas np. doprowadzenie instalacji wodno –kanalizacyjnej do sypialni, chyba że pomieszczenia sąsiadują ze sobą bezpośrednio (wtedy wystarczy połączyć je ze sobą).

sypialnia

Sypialnia z łazienką – komfortowo i stylowo

Możliwości są różne…
Punktem wyjścia w aranżowaniu salonu kąpielowego wraz z sypialnią jest ustalenia jak i w jakim stopniu pomieszczenia i funkcjonalności będą się przenikać. Można pójść w stronę wyraźnych podziałów np. poprzez amfiladę, parawany, przeszklenia, jak również zdecydować się na jedno niedzielone wnętrze. Z reguły stawiamy na złoty środek, czyli np. szklane ściany, które nie pomniejszają przestrzeni, zachowują światło i przejrzystość, a jednocześnie oddzielają akustycznie i ograniczają przenikanie wilgoci.

drewniany blat

Zastosowanie podobnych materiałów w łazience i sypialni

Dobór odpowiednich materiałów
Wybierając meble, dodatki, wyposażenie salonu łazienkowo – sypialnianego należy uwzględnić specyfikę obydwu pomieszczeń. Nie zapominając jednak o spójności stylistycznej. Tworzymy bowiem jedno wnętrze, które musi być jednocześnie praktyczne, relaksacyjne, stylowe. W łazience należy zastosować materiały odporne na wilgoć, w sypialni unikamy elektryzujących się tworzyw. Dlatego tak naprawdę od początku nastawiamy się na aranżację salonu czy pokoju sypialniano – łazienkowego. Traktujemy go jako spójną kompozycję, z uwzględnieniem czysto praktycznych aspektów. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie podobnym materiałów, np. drewniana podłoga w łazience i takie same elementy w łazience. To samo dotyczy kolorystyki czy nawet konkretnych mebli.

Stylistyka i wzornictwo jak w nowoczesnej sypialni

Stylistyka i wzornictwo jak w nowoczesnej sypialni

Praktyczne podejście do sypialni z łazienką
Jednym z najistotniejszych funkcjonalnych i technicznych zagadnień jest doprowadzenie instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Musimy pamiętać o standardzie, jakim dla łazienki jest odprowadzanie wilgoci. Należy także zastosować rozwiązania, dzięki którym przy ciepłej, ogrzanej łazience, nadal mamy komfortową, chłodną sypialnię. Z aspektów praktycznych istotne jest także zapewnienie izolacji akustycznej, szczególnie jeśli chodzi o ceramikę i armaturę łazienkową. Na etapie projektu ustalamy również czy w łazience – sypialni zamontujemy sanitariat, wymaga to bowiem wydzielenia odrębnej, osłoniętej i wentylowanej przestrzeni.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *