Od szczegółu do ogółu – baterie umywalkowe

Bateria umywalkowa, pozornie niepozorna, jeden z mniejszych elementów, jakie montujemy w łazience. Niemniej jednak warto dobrze się zastanowić i równie dobrze wybrać. Jakby nie patrzeć z umywalki korzystamy chyba najczęściej, jeśli chodzi o instalacje i wyposażenie łazienkowe. Ponadto bateria umywalkowa pełni czysto praktyczne i użytkowe funkcje, ale jest również istotnym elementem wystroju, designu naszej łazienki.

Oczywiście podstawowym kryterium wyboru baterii umywalkowej jest sama umywalka. Jej kształt, rozmiar, wzornictwo. Niektóre z dostępnych umywalek maja nawet gotowe otwory na baterię.

Bateria montowana na brzegu umywalki

Bateria montowana na brzegu umywalki

Wybieramy – bateria ścienna czy stojąca
Na tę decyzje wpływa przede wszystkim specyfika montażu instalacji wodnej w łazience. W tym przypadku decydujemy się na jeden z dwóch wariantów – baterię montowaną w ścianie albo sztorcową, czyi stojącą. Jeśli chodzi o baterie stojące możemy montować je na bacie, na brzegu umywalki, a nawet bezpośrednio na podłodze (najkosztowniejsze rozwiązanie). Najczęściej stosuje się baterie mocowane na umywalce.

Praktyczny mieszacz wody

Praktyczny mieszacz wody

Jeden uchwyt, kurki, a może mieszacz wody?
Istotny jest także wybór pomiędzy tradycyjnymi i stylowymi kurkami albo jednouchwytową baterią z tzw. mieszaczem wody. Coraz częściej decydujemy się dziś na mieszacz, który obsługujemy jedną dźwignią i płynnie regulujemy temperaturę wody. Co ważne mieszacz to także mniejsze zużycie wody, oszczędność nawet na poziomie 30%.

Gabaryty mają znaczenie

Gabaryty mają znaczenie

Mała, duża, wysoka albo krótka
Na rodzaj i konstrukcję baterii wpływa także wielkość umywalki. Jest to tyle istotne, że nieprawidłowy wybór może w tym przypadku oznaczać uciążliwe chlapanie i rozpryskiwanie wody. A zatem w dużych umywalkach montujemy baterie z wysokim korpusem i długą wylewką. Dzięki temu zapewniamy sobie dużą swobodę podczas korzystania z wody. Krótsza wylewka i niski korpus baterii to rozwiązanie odpowiednie do małych umywalek. Pamiętajmy jednak, że odległość od końca wylewki do dna umywalki powinna wynieść co najmniej 15 centymetrów.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *