Montaż umywalki na blacie

Planując remont łazienki, warto wcześniej wybrać ceramikę sanitarną. Niezbędna w każdym salonie kąpielowym, czy małej łazience w bloku jest umywalka. Na rynku dostępne są umywalki w kształcie tradycyjnej misy i talerza lub asymetryczne. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki stawiane na blat – i ze względu na aspekt estetyczny takiego rozwiązania i ze względu na aspekt funkcjonalny. Takie umywalki świetnie komponują się z każdą aranżacją łazienki, są dostępne na rynku w różnych kształtach. Producent KOŁO proponuje szeroką gamę umywalek nablatowych w kształcie owalnym, kwadratowym i okrągłym w korzystnej cenie.

Na czym postawić umywalkę?

Wybierając umywalkę zwróćmy uwagę na to, czy posiada ona otwór na baterie, czy nie. Znaczna część umywalek znanych producentów ceramiki sanitarnej jest produkowana w wersji z otworem na baterie, mocowanych do umywalki, i bez otworu na baterie – wówczas baterię instaluje się na blacie – jest to tzw. bateria podtynkowa.

Umywalka nablatowa KOLO

Umywalka nablatowa KOŁO

Ceramikę można powiesić na ścianie albo postawić na blacie. Jeżeli decydujemy się na postawienie umywalki na jakimś podłożu, zauważmy, czy przypadkiem nie jest ona z tyłu nieszkliwiona. Wówczas lepiej będzie, jeśli zamontujemy ją bezpośrednio do ściany, ukrywając jej matowy tył.

Producenci ceramiki sanitarnej w swojej ofercie mają niejednokrotnie szafki pod umywalkę, które wraz z ceramiką tworzą jedną spójną całość. Jako podłoże dla umywalki można też wykorzystać z powodzeniem starą szafkę, pamiętając jednak o tym, że ciężka umywalka musi mieć solidne podłoże.

Droższy blat wykonany jest z materiału przypominającego strukturą kamień. Jeśli planujemy aranżację łazienki, np. w stylu egzotycznym, wybierzmy drewno jako materiał na blat pod umywalkę. Ciekawym i dość rozsądnym rozwiązaniem jest blat z karton-gipsu i płyty OSB obłożonej glazurą łazienkową. W przypadku takich konstrukcji niezbędne będzie odpowiednie umocnienie w postaci stelaża.

Jak zamontować umywalkę?

Przed zamontowaniem umywalki określamy dokładne jej położenie, biorąc pod uwagę instalację wodną naszej łazienki. Następnie wywiercamy dwa otwory w blacie szafki łazienkowej (w przypadku montażu umywalki bez otworów na baterie). Jeden otwór ma służyć dla baterii, drugim otworem zaś będzie wyprowadzany odpływ.

Umywalka na blacie drewnianym

Umywalka na blacie drewnianym

Kolejnym krokiem będzie zamontowanie części odpływu i nałożenie silikonu na uszczelkę. Na dolną część umywalki również nakładamy silikon i kładziemy umywalkę na blacie, dociskając maksymalnie. Trzymamy przez kilka minut umywalkę i czekamy do momentu wyschnięcia kleju (około doby w przypadku tradycyjnego silikonu do ceramiki sanitarnej). W momencie, kiedy klej wyschnie, nie będzie możliwości przesunięcia umywalki.

Następnie uszczelniamy silikonem przestrzeń między umywalką a blatem i instalujemy baterię na szafce oraz montujemy syfon pod ceramiką. Po wykonaniu powyższych czynności i odczekaniu zalecanego czasu, należy sprawdzić szczelność umywalki i wężyków doprowadzających wodę do ceramiki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *