Gres – idealny na łazienkowe podłogi

Dla większości osób gres to przede wszystkim materiał niezwykle trwały i twardy. Atutem jest tu również bardzo bogate wzornictwo oraz szeroki wybór, jeśli chodzi o gabaryty płytek. Nic więc dziwnego, że jest to wręcz idealne rozwiązanie przy wykańczaniu łazienki.

Co możemy powiedzieć o łazienkowej podłodze? Na pewno powinna być trwała, odporna na uszkodzenia, wilgoć. A przy okazji byłoby dobrze gdyby prezentowała się efektownie – nowocześnie, stylowo, klasycznie albo awangardowo, w zależności od wystroju. Jednym z materiałów, po który warto sięgać aranżując łazienkę jest więc bez wątpienia gres.

gres
Trwały, wodoodporny, efektowny – gres

To i owo na temat gresu
Wyjątkowe właściwości i parametry gresu to w dużej mierze zasługa zastosowanych surowców oraz metod produkcji. Jest to materiał, który wytwarza się z surowców takich jak glin, kaolin, skalenie, piasek kwarcowy oraz mineralne barwniki. Proces produkcji w dużym uproszczeniu polega na formowaniu płytek, prasowaniu oraz obróbce termicznej w bardzo wysokiej temperaturze powyżej 1200°C. Dzięki temu gres jest trwały, twardy, odporny na ścieranie. Uzyskuje też mrozoodporność, a zatem sprawdza się nie tylko w wymagających pomieszczeniach (łazienka, kuchnia), ale także jako posadzka zewnętrzna. Aranżując łazienkę warto wziąć pod uwagę również fakt, iż gres jest materiałem spoistym i w niewielkim stopniu nasiąkliwym, a zatem jest odporny na wilgoć, wodę i zabrudzenia.

Rodzaje gresu

mozaika
A może mozaika?

Podstawowy podział dotyczy powierzchni płytek, a zatem wybieramy miedzy gresem szkliwionym i nieszkliwionym. Gresy szkliwione mogą mieć różną strukturę i fakturę, zaś nieszkliwione dostępne są w wersji matowej, strukturalnej oraz polerowanej. W łazience doskonale sprawdzi się gres szkliwiony, na którego korzyść przemawiają nie tylko właściwości, ale i bogate wzornictwo. Jednocześnie szkliwo nałożone na gres naturalny zapewnia mu minimalną nasiąkliwość, nawet na poziomie 0,5%. Jeśli chodzi o asortyment dużym plusem jest nie tylko wybór wzorów, kolorów, ale też duży wachlarz możliwości, jeśli chodzi o gabaryty. Możemy zdecydować się na drobną mozaikę o wymiarach 1×1 cm, klasyczne płytki 20×20 cm i naprawdę imponujące w rozmiarze 150x300cm. Różna jest także grubość gresowych płytek – od 3 do 30mm. Warto wiedzieć, że w przypadku gresu duże płyty mogą być nawet bardzo cienkie. Popularne slimy wielkoformatowe mają zaledwie 4,5mm grubości.

klej do gresu
Wybór kleju do gresu

Układanie gresu
Z gresem nie pójdzie nam tak łatwo jak z glazurą. Do cięcia potrzebna będzie przecinarka albo specjalna maszynka, która nacina i łamie płytkę w zaznaczonym miejscu. Przyda się też piła do cięcia na mokro, której używamy do przycinania dużych płyt oraz wycinania otworów np. na gniazdka. Specyficzne są również kleje używane do gresu. Z uwagi na małą nasiąkliwość klej musi mieć wysoką adhezję oraz podwyższone parametry wytrzymałościowe. Na podłodze ogrzewanej warto zastosować kleje odkształcalne.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.