Czy warto kupić baterie termostatyczne?

Zapewne wiele osób odpowie bez wahania, że cena baterii termostatycznych jest zbyt wysoka. Jednakże podobnie jak w przypadku wielu ekonomicznych rozwiązań, inwestycja jest konieczna, ale zwraca się w krótkim czasie. W przypadku baterii termostatycznych szacuje się, że już po roku odczujemy, iż zakup był mądry i opłacalny.

Dlaczego bateria termostatyczna jest tak ekonomiczna pomimo ceny? Rachunek jest dość prosty – instalacja takiej baterii to oszczędność wody rzędu 40%. Jeśli zdecydujemy się na model z opcją eko, korzyści mogą być jeszcze większe.

Baterie z ogranicznikiem strumienia wody

Baterie z ogranicznikiem strumienia wody

Jak działa bateria termostatyczna
Oszczędne gospodarowanie wodą wynika z dużo krótszego czasu potrzebnego na ustawienie temperatury wody oraz możliwości zaprogramowania określonej temperatury. Ponadto baterie są wyposażone w ograniczniki strumienia wody, ale jeśli mają również tzw. perlator (miesza wodę z powietrzem) strumień wody wydaje się znacznie silniejszy.
Istotą działania baterii termostatycznych jest możliwość ustawienia, „zapamiętania” określonej temperatury oraz ciśnienia wody. A zatem poza aspektem ekonomicznym jest to również rozwiązanie bardzo bezpieczne – chroni przez poparzeniem gorącą wodą. Dodatkowym zabezpieczeniem może być mechanizm odcinający dopływ gorącej wody w przypadku awarii zasilania w zimną wodę.

Rodzaje baterii termostatycznych

Ekonomiczne baterie umywalkowe

Ekonomiczne baterie umywalkowe

Ze względu na zastosowany mechanizm mogą być to baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe. W pierwszej opcji temperaturę wody ustawia się na tarczy, a jej ciśnienie za pomocą specjalnego pokrętła. Dwuuchwytowe baterie to mechanizm oparty na dwóch pokrętłach – dla ustawienia temperatury i strumienia wody.
Baterie termostatyczne mogą być zainstalowane przy różnych elementach ceramiki sanitarnej. A zatem możemy wybrać baterie prysznicowe, wannowe z przełącznikiem wanna – prysznic, umywalkowe, kuchenne, a nawet bidetowe. W przypadku baterii kuchennych czy umywalkowych warto zastanowić się nad baterią z opcją eko, dzięki której strumień wody zmniejsza się jeszcze o 50%, czyli wystarczająco np. do umycia rąk. Termostatyczne baterie są również dostępne w wersji podtynkowej i natynkowej. Oczywiście w przypadku modeli podtynkowych montaż powinien odbyć się przed położeniem kafelków.

Zapamiętajmy, że..
Baterii termostatycznych nie czyścimy środkami ściernymi, takimi jak proszki czy mleczka. Zaleca się używanie specjalnych płynów do czyszczenia tego rodzaju armatury.
Należy również sprawdzić instalację wodną w łazience. Dla baterii termostatycznych niezbędne jest ciśnienie wody od minimum 0,5 do maksimum 1 Mpa, przy stałym ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa.
Pamiętajmy także o tym, aby ciepłą wodę doprowadzić z lewej strony.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *