Łazienka w ujęciu matematycznym

Aranżowanie i urządzanie łazienki to nie tylko wybór kolorów, ładnych kafelków. To poważne przedsięwzięcia związane z wentylacją, ogrzewaniem, montażem ceramiki sanitarnej, instalacją wodną, czyli tzw. grubsze prace. Aby do nich przystąpić i odpowiednio urządzić oraz wyposażyć łazienkę, warto znać kilka ważnych zasad i spojrzeć na łazienkę przez pryzmat… liczb.

Matematyka i liczby w łazience to oczywiście parametry, odległości i wymiary, które należy uwzględnić wybierając ceramikę, armaturę, projektując wentylację oraz rozmieszczenie oświetlenia i źródeł prądu (strefy bezpieczeństwa).

 strefy ochronne w łazience

Warto znać strefy ochronne w łazience

Strefy ochronne w łazience
Bardzo istotne jest bezpieczeństwo w naszej łazience. W tym kontekście koniecznie trzeba poznać parametry dotyczące rozmieszczenia instalacji elektrycznej. Wanna, umywalka oraz kabina wyznaczają poszczególne strefy, a same znajdują się w strefie 0 (wnętrze wanny albo kabiny). Strefa 1 rozpoczyna się 60 cm od krawędzi wanny albo brodzika. Granica pozioma przebiega 225 cm od podłogi. Strefa 2 rozpoczyna się 60 cm od zewnętrznej granicy strefy 1 i na tym samym poziomie- 225 cm od powierzchni podłogi. Strefa 3 ma swoje granice począwszy od 240 cm od zewnętrznej krawędzi strefy 2, poziomo również 225 cm nad podłogą. Instalując gniazdka, punkty świetlne itp. należy uwzględnić, w której strefie mogą się znajdować.

Parametry dotyczące wentylacji
Również wentylacja wymaga znajomości pewnych wartości i liczb. W przypadku podstawowej wentylacji grawitacyjnej najistotniejsze parametry to m.in. minimalna kubatura pomieszczenia – 6,5m3. Niezbędnym elementem jest oczywiście kratka wentylacyjna, którą należy zamontować nie niżej niż 15 cm od sufitu i jak najdalej od drzwi. Jeśli chodzi o drzwi to oczywiście muszą mieć swoistą wentylację, otwory albo kratkę o minimalnej powierzchni 200 cm². Można także podciąć skrzydło drzwi na wysokości 2,5 cm nad podłogą.

Ceramika, armatura w liczbach

Odległości między elementami wyposażenia

Odległości między elementami wyposażenia

Standardowo umywalka powinna być zamontowana na wysokości ok. 80-90 cm nad podłogą, w odległości min. 20 cm od ściany bocznej oraz innych elementów wyposażenia, np. wanny czy kabiny. Jeśli montujemy baterię ścienną, ergonomiczna wysokość to 25 cm nad umywalką.
Kabina w wersji standardowej powinna być wyposażona w brodzik o wymiarach min. 90×90 cm. Baterię instalujemy na wysokości ok. 100 cm, a słuchawkę natrysku ok. 170 cm nad krawędzią brodzika
Jeśli decydujemy się na wannę najistotniejszy parametr to 60 cm między brzegiem wanny a podłogą. Baterię można zamontować ok. 10 cm nad jej krawędzią. Dla wygodnej kąpieli potrzebna będzie wanna o minimalnych wymiarach 70×160 cm. Aby wygodnie wyjść z kąpieli zostawmy przed nią miejsce o wymiarach ok. 100×70 cm.
Sedes praktycznie i liczbowo to następujące parametry – brzeg miski ok. 40-45 cm nad podłogą, optymalne wymiary miski 45×55 cm. Jeśli chodzi o rozmieszczenie w łazience, sedes powinien znajdować się min. 20 cm od innych elementów wyposażenia i co najmniej 15 cm od ściany.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *