Gazowe podgrzewacze wody

Podgrzewacz wody to urządzenie, które nadal znajduje szerokie zastosowanie. Nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale także w mieszkaniach w kamienicach, a także w blokach. Wybór odpowiedniego rodzaju podgrzewacza jest uzależniony od wielu czynników, takich jak np. ilość mieszkańców czy wielkość i rozkład domu lub mieszkania. Ma także wpływ na komfort użytkowania oraz wysokość opłat eksploatacyjnych. Podstawowa klasyfikacja podgrzewaczy dzieli na elektryczne i gazowe.

Rodzaje podgrzewaczy gazowych

W tym artykule przyjrzymy się bliżej specyfice działania, rodzajom oraz argumentom za i przeciw, jeśli chodzi o podgrzewacze gazowe. Na rynku dostępne są dwa typy podgrzewaczy gazowych:

  • pojemnościowe
  • przepływowe

Pojemnościowy podgrzewacz gazowy

Podgrzewacze gazowe pojemnościowe – najważniejszym elementem konstrukcji jest zbiornik, w którym znajduje się woda. Głównym kryterium wyboru jest jego pojemność. Należy mieć na uwadze, że największe podgrzewacze z dużymi, nawet 200-litroymi zbiornikami, nie nadają się do powieszenia na ścianie, ze względu na duży ciężar. Ustawia się je na podłodze, z reguły w specjalnych pomieszczeniach, gospodarczych, piwnicach itp.

Wybierając odpowiedni model podgrzewacza gazowego pojemnościowego zwracamy uwagę również na to, z jakiego tworzywa wykonano zbiornik na wodę. W ofercie dostępnej w sklepach znajdziemy np. zbiorniki z emaliowanej stali i ze stali kwasoodpornej (lepsza opcja, ponieważ jest odporniejsza na korozję).

Technologia działania podgrzewacza pojemnościowego opiera się na palniku gazowym pod zbiornikiem. Jeśli woda w zbiorniku ostygnie do temperatury niższej niż zaprogramowana, palnik uruchamia się automatycznie i ponownie podgrzewa wodę do określonego poziomu. Podgrzewacz gazowy musi być oczywiście podłączony do przewodu kominowego, co jest pewnym mankamentem, ponieważ niezbędne są odpowiednie przewody wentylacyjne, kominowe, a sama instalacja urządzenia jest bardziej skomplikowana.

podgrzewacz
Podgrzewacze pojemnościowe mogą mieć duży zbiornik na wodę
fot: leroymerlin.pl

Podgrzewacz gazowy przepływowy

Konstrukcja jest lżejsza, nie ma tu bowiem zbiornika na wodę, tylko obudowa, palnik i wymiennik ciepła. Co za tym idzie takie urządzenie można powiesić na ścianie. Kolejna zasadnicza różnica dotyczy specyfiki działania. W przypadku podgrzewacza przepływowego woda podgrzewana jest w trakcie działania – po odkręceniu ciepłej wody uruchamia się palnik, który na bieżąco podgrzewa wodę. Dlatego woda jest ciepła dopiero po chwili, a nie od razu, jak ma to miejsce przy podgrzewaczach pojemnościowych.

Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ oznacza to, że odległość między termą, a instalacją powinna być jak najmniejsza. Im dalej podgrzewacz od konkretnego kranu, tym dłużej trzeba czekać na ciepłą wodę.

Istotnym aspektem przy wyborze urządzenia jest rodzaj palnika – może być to podgrzewacz z płomieniem dyżurnym albo z podpalanym automatycznie po odkręceniu kurka. Z punktu widzenia wysokości rachunków, drugi wariant jest korzystniejszy.

łazienka
Praktyczne podgrzewacze przepływowe idealne do każdej łazienki

Jak wybrać odpowiedni typ podgrzewacza gazowego?

W przypadku mieszkania na pewno lepszym i bardziej praktycznym wariantem jest mniejszy podgrzewacz przepływowy. Bez problemu zamontujemy go nawet w niewielkiej łazience, na ścianie. Z kolei w domach, w których odległość od instalacji może być duża, sprawdzają się urządzenia pojemnościowe z dużym zbiornikiem. Jest to także lepsza opcja w przypadku większej ilości kranów i domowników.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.