Komfortowa i bezpieczna strefa kąpielowa

Wiele osób wybiera prysznic zamiast wanny. Może to wynikać zarówno z pewnych ograniczeń metrażowych, jak i z osobistych preferencji. Nie bez znaczenia jest także oszczędność wody, której więcej zużywa się podczas kąpieli w wannie.

Natrysk to praktyczna i wygodna opcja o każdej porze dnia oraz roku. Dobrze zorganizowana przestrzeń kąpielowa sprawdzi się zarówno w małych łazienkach, jak i w dużym salonach kąpielowych. Na co należy zwrócić uwagę aranżując komfortową i bezpieczną strefę kąpielową?

Kabina prysznicowa to podstawa

Najistotniejszy jest oczywiście wybór kabiny prysznicowej, szczególnie, że jest to inwestycja na dłuższy czas. Nikt nie wymienia przecież kabiny co 2-3 lata. Podstawowe i najczęściej wybierane modele to:

  • kabiny profilowe,
  • kabiny bezprofilowe,
  • kabiny walk in.

Kluczowe znaczenie ma metraż łazienki, np. na efektowne rozwiązanie walk in można zdecydować się tylko w dużej łazience czy w stylowym salonie kąpielowym.

Kabiny mogą także mieć różny kształt, np. kwadratowy, prostokątny, półokrągły czy asymetryczny. Dodatkowo możemy także wybrać odpowiedni kolor wykończenia – od klasycznej bieli lub chromu po oryginalne wykończenia w czerni czy złoty glamour. Wybierając kabinę zwracamy także uwagę na sposób otwierania drzwi, szczególnie w małych łazienkach (np. drzwi otwierane na zewnątrz).

kabina prysznicowa
Nowoczesne kabiny mają różne kształty i kolory wykończenia

Brodzik czy odpływ liniowy?

Kabina prysznicowa z brodzikiem to klasyczne rozwiązanie. Strefa kąpielowa może także mieć tzw. odpływ liniowy. Przy czym jest to rozwiązanie, które wymaga nieco większego podkucia się w posadzkę. Odwodnienia liniowe są dostępne w różnych rodzajach wykończenia, które można dopasować do wystroju łazienki. Można także wybrać odwodnienie zabudowane płytkami.

Jeśli chodzi o brodziki również mamy w czym wybierać. Kształt jest oczywiście dopasowany do kabiny. Mogą być też wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są brodziki z akrylu sanitarnego, ale dostępne są też inne modele np. z odlewu mineralnego.

łazienka
Stylowa kabina bez brodzika

Jak wybrać zestaw prysznicowy?

W tym przypadku naprawdę mamy w czym wybierać. Na pewno warto zwrócić uwagę na jakość, niezawodność i gwarancję producenta. Szczególnie, jeśli wybór pada na zestaw podtynkowy. Wymiana wiąże się bowiem z poważniejszymi pracami remontowymi w strefie kąpielowej.

Zestaw prysznicowy może być zamontowany na dwa sposoby:

  • na zewnątrz – zaletą jest m.in. możliwość ewentualnej, bezproblemowej wymiany czy naprawy oraz regulacja wysokości słuchawki prysznicowej
  • podtynkowo – nowoczesny i modny design, praktyczne rozwiązanie w mniejszych kabinach, ale trudny dostęp w przypadku awarii czy wymiany.
prysznic
Efektowny zestaw podtynkowy

Komfortowo i bezpiecznie

Na komfort użytkowania wpływają dodatkowe elementy, które mogą znaleźć się w strefie kąpielowej. Począwszy od praktycznego siedziska czy uchwytów, po deszczownice i zestawy do hydromasażu. Bezpieczeństwo zapewnią elementy antypoślizgowe, np. specjalne maty czy też powłoka naniesiona na powierzchnię brodzika w procesie produkcji.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.