Elektryczne podgrzewacze do wody – rodzaje, wady i zalety

Elektryczne podgrzewacze wody to kolejny sposób na uzyskanie ciepłej wody w kranach. Znajdują zastosowanie w różnych obiektach – od mieszkań w bloku czy kamienicy, przez domki na działce, po zabudowę jednorodzinną i budynki gospodarcze oraz użytku publicznego.

Rodzaje elektrycznych podgrzewaczy wody

W przypadku elektrycznych podgrzewaczy mamy podobny wybór jak przy urządzeniach gazowych. Można zdecydować się na podgrzewacz pojemnościowy albo przepływowy.

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy składa się ze zbiornika i grzałki elektrycznej. Pojemność zbiornika może być różna, od niewielkich np. 30 litrowych, po takie, które magazynują i nagrzewają ponad 200 litrów wody. Głównym atutem takich podgrzewaczy jest to, że utrzymują stałą, ustawioną temperaturę wody. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością częstego poboru energii elektrycznej, a co za tym idzie również z wyższymi opłatami za zużycie prądu. Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe uruchamiają grzałkę i grzeją wodę, kiedy jej temperatura spada poniżej zaprogramowanego poziomu. Aby wprowadzić pewne oszczędności można odłączać podgrzewacz na noc albo kiedy dłużej nie korzystamy z wody (nieobecność w domu). Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w zegar, na którym ustawia się godziny, w którym ma podgrzewać wodę.

woda
Ciepła woda – wybierz odpowiedni elektryczny podgrzewacz wody

Podgrzewacz elektryczny wody przepływowy – podobnie jak w gazowych urządzeniach woda jest podgrzewana w momencie odkręcenia kurka. Dlatego również tu kluczowe znaczenie ma odległość pomiędzy podgrzewaczem a instalacją. Najczęściej wybiera się urządzenia, które działają w jednym punkcie, ale na rynku dostępne są też modele wielopunktowe, odpowiednie do kilku punktów poboru. Muszą jednak zapewniać odpowiednią moc (pow. 15 kW). Podgrzewacz, który ma obsługiwać kilka instalacji korzysta z prądu trójfazowego, a zatem niezbędne jest mocne przyłącze.

bojler
Elektryczny podgrzewacz – praktyczny i bezpieczny

Na co zwracamy uwagę montując elektryczny podgrzewacz wody?

Przede wszystkim na ilość punktów poboru i użytkowników. W przypadku urządzenia przepływowego kluczowe znaczenie ma moc (pow. 15 kW), a pojemnościowego – wielkość zbiornika. Przyjmuje się, że na jedną osobę potrzeba około 30 litrów wody. Zwracamy uwagę na miejsce montażu – duży zbiornik pojemnościowego podgrzewacza wymaga sporo miejsca, na podłodze, nie powiesimy go na ścianie ze względu na ciężar. Elektryczny podgrzewacz wody wymaga odpowiednich zabezpieczeń przed wilgocią. Konieczny jest poziom ochrony IP24 lub IP25.

montaż
Bezpieczny i prosty montaż podgrzewacza elektrycznego

Zalety elektrycznych podgrzewaczy wody

Na pewno jest to rozwiązanie łatwiejsze w montażu, nie wymaga podłączania do przewodów kominowych i wentylacyjnych. Charakteryzuje się też mniejszą awaryjnością i prostą obsługą. Elektryczne urządzenia są bardziej ekologiczne, bezpieczne. Niestety generują większe koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.