Parawan nawannowy – komfortowo w małej łazience

Wanna i wygodna przestrzeń z natryskiem, bez zalanej łazienki? To możliwe dzięki rozwiązaniu, jakim jest parawan nawannowy. Doskonale sprawdzi się w niewielkiej łazience, jeśli domownicy chcą korzystać zarówno z relaksującej kąpieli, jak i z orzeźwiającego natrysku.

Parawan nawannowy – praktycznie i wygodnie

Mała łazienka narzuca pewne ograniczenia, jednym z nich jest wybór między wanną a kabiną natryskową. Parawan nawannowy to sposób na pogodzenie tych opcji. Można korzystać z dobrodziejstwa kąpieli, ale także z prysznica, nie narażając łazienki na rozlaną wszędzie wodę. Jest to także bardzo dobry wybór w przypadku łazienki na poddaszu, gdzie trudno zamontować tradycyjną kabinę prysznicową. Wanna może być wówczas ustawiona przy niskiej ścianie kolankowej, a parawan będzie znajdował się w wyższej części pomieszczenia.

Wanna z parawanem – wady i zalety

Parawan nawannowy jest rozwiązaniem, które stosuje się przede wszystkim na małych i trudno ustawnych metrażach. Pozwala zaoszczędzić miejsce bez utraty funkcjonalności łazienki (można się kąpać i wygodnie wziąć prysznic), chroni także podłogę przed zachlapaniem. Jest to również wariant ekonomiczny – nie trzeba kupować dodatkowo kabiny, a możliwość skorzystania z natrysku to mniejsze zużycie wody.

Jeśli chodzi o mankamenty i ograniczenia, warto pamiętać o tym, że czasem trudno dopasować parawan do kształtu czy gabarytów wanny (wahadłowe pasują tylko do wanien prostokątnych). Ponadto na parawanach gorszej jakości widoczne będą osady z wody i z mydła. Natomiast te wysokiej klasy są dość kosztowne.

parawan
Parawan nawannowy – idealny w małej łazienece

Rodzaje parawanów pod względem konstrukcji

Najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • parawan składany (harmonijkowy) – ma dwa lub więcej skrzydeł, które w można składać lub rozkładać. Im więcej elementów, tym szczelniejszy parawan. Ten model łatwo zamontować, nie ma prowadnic i pasuje do każdej wanny.
  • parawan przesuwny – montowany na prowadnicach, po których przesuwa się skrzydła (dwa lub trzy). Pasuje do każdego kształtu wanny.
  • parawan wahadłowy – konstrukcja składa się z drzwi, które otwiera się na zewnątrz lub do wewnątrz wanny. Pasuje tylko do wanny prostokątnej i trzeba uważać na możliwość zalania wodą ściekającą po drzwiach.
wanna
Parawan wahadłowy pasuje do prostokątnej wanny

Rodzaje parawanów nawannowych – materiał wykonania

Parawany na wannę mogą być wykonane ze szkła hartowanego albo z tworzywa sztucznego. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony i mankamenty.

Parawan nawannowy ze szkła hartowanego odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy szok termiczny. Jeśli nawet element parawanu ulegnie stłuczeniu, rozbija się na bardzo drobne kawałeczki o nieostrych krawędziach. Wadą jest na pewno wysoka cena oraz ewentualne osady na powierzchniach bez specjalnego impregnatu.

Parawan nawannowy z tworzywa sztucznego wykonany jest najczęściej z akrylu albo z polistyrenu. Jest to opcja o wiele tańsza, ale też mniej odporna na uszkodzenia i odkształcenia. Na plus zapisuje się dość szeroka gama wzorów i kolorów.

łazienka
Parawan ze szkła hartowanego – wysoka jakość, wyższa cena

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.