Bezpieczna łazienka – wentylacja cd.

Wiemy już że wentylacja w łazience to jeden z priorytetów podczas planowania, projektowania czy remontowania tego pomieszczenia. Szczególnie istotna jest prawidłowa wentylacja, jeśli zamontowano w niej piec gazowy. Nie chodzi wówczas jedynie o zapobieganie wilgoci czy zagrzybieniu ścian. W grę wchodzi troska o bezpieczeństwo i życie domowników.

Te zasady trzeba znać

wietrzenie mieszkania

Należy często wietrzyć mieszkanie

Warto w pierwszej kolejności poznać podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń gazowych. Przede wszystkim muszą być montowane, serwisowane, wymieniane przez osoby uprawnione. Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego kontrola urządzeń gazowych i przewodów kominowych powinna odbywać się co najmniej raz do roku. Podobnie jak serwisowanie urządzenia przez autoryzowane zakłady. Niezbędna jest oczywiście wentylacja w drzwiach łazienkowych (co najmniej 220 cm2). Należy również zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, najlepiej często wietrzyć mieszkanie. Absolutnie nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych. Ewentualne obniżanie sufitów nie może zmniejszyć kubatury łazienki poniżej poziomu 8m3. Profilaktycznie warto zawsze przed kąpielą przewietrzyć łazienkę.

Łazienka z urządzeniem gazowym
W łazience może być zainstalowany przepływowy podgrzewacz wody. Wówczas dla prawidłowej wentylacji wystarczy standardowa kratka wentylacyjna albo wentylacja mechaniczna włączana w czasie działania pieca. Pod żadnym pozorem kratka nie może być zasłaniana, odcina to bowiem dopływ świeżego powietrza. Jeśli planujemy montaż dwufunkcyjnego pieca, zapewniającego centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę, konieczne będą dodatkowe prace. Zgodnie z przepisami niezbędne będzie doprowadzanie świeżego powietrza odrębnym przewodem z zewnątrz. Musi być to kanał poza systemem wentylacyjnym. Pamiętajmy oczywiście o tym, aby kratki nie zasłaniać, wietrzyć pomieszczenie i regularnie czyścić kratkę.

Jak działa wentylacja mechaniczna

wentylacja kabiny prysznicowej

Dodatkowa wentylacja kabiny prysznicowej

Wentylacja mechaniczna to system małych wentylatorów, które umieszczane są w wylocie kanału wentylacyjnego. Jest to rozwiązanie wspomagające, kiedy okazuje się, że wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojej funkcji. Niestety taka instalacja ma również swoje wady. Przede wszystkim elementy umieszczane w kanale wentylacyjnym, utrudniają dostęp powietrza do pomieszczenia. A zatem proces wentylacji spełnia swoją rolę, tylko wtedy kiedy wentylatory są uruchomione. Pamiętajmy o tym, że wentylacja mechaniczna nie może być zainstalowana w łazienkach wyposażonych w piec gazowy z otwartą komorą spalania. Najlepszym miejscem do zastosowania mechanicznego wentylatora może być np. zamknięta kabina natryskowa – pozwala bowiem usuwać szybciej i efektywniej parę wodną.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *