Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki ma niezwykle istotne znaczenie podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, a w szczególności przy goleniu lub wykonywaniu makijażu, o czym zwykle zapominamy urządzając swoją łazienkę. Generalny remont jest doskonałą okazją, by dokonać niezbędnych zmian w tej kwestii, wprowadzając niezbędne zmiany, dzięki czemu nowe wnętrze będzie nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również nabierze niebanalnego, oryginalnego wyglądu.
Warunki techniczne
Łazienkowe żyrandole na linkach
Łazienkowe żyrandole na linkach

Wybierając, a następnie montując oświetlenie w łazience nie zapominajmy, że łazienka jest pomieszczeniem, gdzie panuje dosyć wysoka wilgotność powietrza, która może mieć wpływ na instalację elektryczną. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto zlecić montaż oświetlenie wykwalifikowanemu specjaliście, czyli elektrykowi.

Jeśli natomiast decydujemy się na samodzielny montaż, powinniśmy zachować szczególną i bezpieczeństwo ostrożność, a przede wszystkim zapoznać się z Podstawowe zasady instalacji, między innymi oświetlenia dodatkowego w łazience reguluje norma PN-91/E-05009/701, która określa odległość oświetlenia od podłogi, najważniejszych mebli i urządzeń AGD, ogólną moc poszczególnych lamp, itp. Zgodnie z normą odległość oświetlenia powyżej podłogi powinna wynosić około 2, 25 m, zaś od wanny lub prysznica co najmniej 60 centymetrów.

Zalecana moc żarówki dla łazienki w wymiarze około 6 m2 wynosi 75 W, którą najlepiej zamontować w centralnym punkcie łazienki. Dostosowanie się do normy PN-91/E-05009/701 pozwoli nam w przyszłości uniknąć porażenia prądem niebezpiecznego dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Pozostałe zalecenia
Oświetlenie w pobliżu wanny
Oświetlenie w pobliżu wanny

Wiele osób decyduje się na podświetlenie wanny, prysznica lub umywalki, chcąc w ten sposób podkreślić ich wyjątkowy charakter, stąd też lampki bądź żarówki powinny również spełniać ściśle określone normy. Jeżeli lampy  łazienkowe zamierzamy zainstalować blisko wanny, prysznica czy umywalki powinny dodatkowo posiadać stopień ochrony IP 44.

W przypadku bardzo bliskiej odległości od wanny lub natrysku zwróćmy uwagę, czy na produkcie znajduje się informacja o stopniu ochrony IP55. Specjaliści zalecają, by poza standardowym oświetleniem sufitowym punktowym lub w postaci jednej lampy, skorzystać z możliwości, jakie daje nam współczesny rynek w formie świateł dodatkowych: różnorodnych paneli świetlnych, halogenów, lampek, kinkietów, itp.

Jeżeli oświetlenie ma znajdować się nad wanną i prysznicem bądź w bliskiej ich odległości, warto zastosować specjalne obudowy i listwy chroniące przed wilgocią oraz bezpośrednim strumieniem wody. W wielu dzisiejszych, nowoczesnych łazienkach pojawiają się oryginalne żyrandole na długich linkach. Jeśli zamierzamy skorzystać z tego typu rozwiązania pamiętajmy by linka nie była zbyt długa. Szczególnie ważne jest oświetlenie lustra, przed którym będziemy wykonywać większość codziennych zabiegów. Światło powinno dokładnie i równomiernie oświetlać naszą twarz, eliminując jakiekolwiek cienie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.